Segunda-feira, 27/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Zingiber officinale ose xhenxhefili

Zingiber officinale ose xhenxhefili

zengjefili

Zingiber officinale ose xhenxhefili, është bimë që në mjekësinë kineze përdoret tash e disa mija vjet për zbutjen e problemeve me tretje, me sistemin e frymëmarrjes e madje edhe për tejkalimin e dobësive të mëngjesit të shtatzënat. Mirëpo, hulumtimet e viteve të fundit sugjerojnë që xhenxhefili ka edhe efekt kundër infeksioneve, pastaj efekt analgjetik dhe antipiretik, pra për uljen e temperaturës së trupit. Me fjalë të tjera, xhenxhefili është mjet i shkëlqyeshëm që mbron nga ftohja, virozat e ndryshme acarimet e sistemit të frymëmarrjes.
Me përdorimin e shpeshtë të çajit nga xhenxhefili me limon është e mundshme të përmirësohet veprimi i sistemit imunizues gjatë dimrit, dhe njëkohësisht të zbusë lodhjen dhe rraskapitjen e organizimit. Përveç kësaj çaji nga xhenxhefili nxit qarkullimin e gjakut, nxeh organizmin, përshpejton djersitjen e me këtë edhe nxjerrjen e materieve helmuese nga organizimi.
Xhenxhefili është i dobishëm edhe për pengimin e problemeve me sistemin e tretjes, andaj preferohet që t’i shtohet gjellës. Një pikë e vetme e vajit eterik të xhenxhefilit në një gotë ujë parandalon ngërçet dhe fryrjen e stomakut pas një racioni të tepruar të ushqimit