Domingo, 29/1/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Zbutës për buzë të plasaritura nga të ftohtit dhe ethet

Zbutës për buzë të plasaritura nga të ftohtit dhe ethet

Kur ethet shpërthejnë, Mayo Klinika thotë se ata zakonisht zgjasin dy deri katër javë para se të zhduken. Për të shpejtuar shërimin dhe zvogëlimin e simptomave, provoni këto metoda balsami të bëra në shtëpi.

28 gr gjalpë dele
28 gr dyll blete
28 gr vaj kokosi
1 lugë çaji mjaltë
15- 20 pika vaj esencial ( limoni, portokalli, kamomili ose livando)

Mbushni një enë të mesme deri ne gjysme me ujë dhe vendoseni per ta ngrohur.
Vendosni ne nje tenxhere më të vogël gjalpin, mjaltin dhe vajin e kokosit dhe futeni tenxheren e vogel tek tenxherja qe eshte ne zjarr qe keto perberes te ngrohen nepermjet saj. Kur të shkrihen , hiqini nga nxehtësia dhe perizejini.. Përdorni një hinke për të transferuar lëngun në tuba të vegjël dhe lereni te ftohet.

Burimi:home.remedydaily.com
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/