Sexta-feira, 5/6/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

ZBULIM SEZONAL: një përbërës i zbuluar për të trajtuar kancerin në vetëm disa ditë

ZBULIM SEZONAL: një përbërës i zbuluar për të trajtuar kancerin në vetëm disa ditë

Fontainea picrosperma. lat (Blushwood .ang)

ZBULIM SEZONAL: një përbërës i zbuluar për të trajtuar kancerin në vetëm disa ditë

Ky lajm u përhap si një bombë në internet dhe ka nxite kurreshtje për miliona pacientë: Shkencëtarët kanë zbuluar një ilaç natyral dhe, mbi të gjitha, shumë efektiv kundër kancerit. Dhe kjo është mjaft aksidentale! Ndërkohë, “shërimi i mrekullueshëm” i ri është testuar me sukses edhe në një numër të madh pacientësh.

Frutat e bimes “Fontainea picrosperma”, e cila rritet në Australin veriore, mund të gjenden vetëm në vende të caktuara në pyjet e lagshta në kufirin verilindor te Queenslandit.

Droga u gjet rastësisht,një ekip kërkimor duke vëzhguar u intrigua nga fakti se kafshët hanë këto frura, por menjëherë i vjllen fara e tyre. Duhet ta pranojmë se kjo është një gjetje interesante.

Studimet u kryen në Institutin Berghofer në Australi ku e izoluan nje përbërës nga farat e ketij fruti dhe u etiketua si EBC-46. Është konfirmuar shpejt se ky përbërës ka aftësi dhe efekte shumë të veçanta. Veçanërisht në trajtimin e kancerit, janë gjetur rezultate të habitshme.

Një ekip shkencëtarësh që punuan për zbulimin e efektit të këtij përbërësi, testuan së pari efektin mbi një qen që kishte kancer. Pas injektimit të këtij ilaqi ata vrejten nje ndryshim ne vatren e kancerit mrenda 5 minutash, dhe pas 15 ditësh, kanceri pothuajse po zhduke,është e mahnitshme se sa shpejt ky ilaç funksionon.

I befasuar Dr Glen Boyle, dha një intervistë per revisten The Guardian:

“Në testet para-klinike në modelet tona ne kemi injektuar EBC-46 dhe brenda pesë minutash vrehet ndryshimi i ngjyres se zones nga ajo vjollce ne te purput.” tha ai.

“24 orë më vonë, zona e tumorit u bë e zezë, disa ditë më vonë vetëm varre te thare, dhe pas 15 ditësh, gërvishtja ra, duke e lënë lëkurën të pastër pa tumor. Shpejtësia me siguri më befasojë. ”

Pas eksperimentit me qenin, i cili i dha një shpresë të madhe për suksesin ketij ilaqi , Martino Toso, i cili u diagnostikua me kancer të lëkurës vendosi të provojë EBC 46, që është në këto frute. Me sukses ju sherua melanoma dhe ende jeton pa kancer.

Duhet të theksohet se efikasiteti i trajtimit të kancerit EBC 46 aktualisht demonstrohet vetëm në pacientë pa metastazë.

 

(Visited 63 times, 1 visits today)
Top