Domingo, 22/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Zakonet e keqija qe na demtojne kembet dhe shpinen

Zakonet e keqija qe na demtojne kembet dhe shpinen

Nallanet here pas here rikthehen ne mode, por me forma nga me te ndryshmet. Mire eshte qe te mos abuzohet me mbajtjen e tyre, pasi kemba nuk qendron ne ekuiliber, rreshqet dhe mund te rrezikoni shpesh te pesoni demtime tek ky?i. Nga ana tjeter keto lloj kepucesh do ju djersitin shume dhe nuk do ju sjellin rehatine aq shume te deshiruar.

Mos korrigjimi i deformimeve te gishtave
Nese gishtat kane deformime, jo vetem qe kembet dhembin, por do fillojne problemet edhe me shtyllen kurrizore pasi ecja nuk do behet e mire. Trajtojini sa me shpejt ato nese nuk doni te vuani me vone.

Vrapimi mbi bitum
Ka shume persona qe per te mbajtur trupin ne forme vrapojne kudo, madje edhe ne rruget e qytetit. Ky ne fakt eshte nje gabim i madh. Bitumi nuk eshte i pershtatshem per kete lloj aktiviteti, prandaj zgjidhni natyren ku ne toke dalin edhe barera. Ne kete menyre kemba do ndihet rehat dhe nuk do keni dhimbje me vone.

Mos kujdesi per peshen
Shtimi ne peshe jo vetem qe sjell probleme ne organizem, por mund te sjelle shqetesime edhe tek kembet dhe shpina. 3 kilograme mbi peshe do te thone 9 kilogram me teper te mbajtura nga kembet. Nese dhjami grumbullohet me shume ne bark atehere kembet do vuajne edhe me shume edhe pse ende nuk eshte zbuluar arsyeja e sakte. Me vone do lindin edhe shqetesime me gjunjet apo me artikulacionet.www.ikub.al

(Visited 666 times, 1 visits today)