Terça-feira, 5/7/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Yndyrat dhe vajrat e shëndetshme

Yndyrat dhe vajrat e shëndetshme

lajthia vaj

Yndyrat dhe vajrat e shëndetshme

Yndyrat Gjysmë të Ngopura janë ato që ju ndihmojnë të zvogëloni nivelet e kolesterinës së keqe (LDL). Ju mund ti gjeni këto yndyra të shëndetshme për zemrën tuaj në ushqime si avokado, kikirika, arra dhe gështenja, bajame dhe arra amerikane. Vajrat si vaji i ullirit, vaj kanole (canola oil) dhe vaj kikiriku janë gjithashtu të pasura me yndyra gjysmë të ngopura.

Sidoqoftë, mos e tepro sepse të gjitha vajrat duke përfshirë këtu edhe ato të shëndetshmet janë me sasi të lartë të kalorive. Një grusht kikirika apo arra ose 2 lugë vaj ulliri mjaftojnë dhe është e gjitha që ju duhet për një zemër të shëndosh.

(Visited 242 times, 1 visits today)