Domingo, 22/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Xhinxhefilli, me efekte si kimioterapia

Xhinxhefilli, me efekte si kimioterapia

Për shekuj të tërë njerëzit e kanë përdorur xhenxhefilin në kuzhinë, mirëpo edhe për qëllime mjekësore.

Xhenxhefili ka origjinën nga Azia juglindore, dhe që nga atëherë njihet për vetitë e veta aromatike, kulinare dhe mjekësore. Një studim i kryer në Universitetin e Georga tregon se xhenxhefili vret qelizat kancerogjene.

Pjesa më e mirë e kësaj është se xhenxhefili nuk shkakton efekte anësore sikurse kimioterapia. Fatkeqësisht, disa forma të kimioterapisë më shumë shkaktojnë dëme sesa dobi, pasi rritin normën e metastazës, gjë që e bën kancerin të shfaqet edhe në organet e tjera që nuk lidhen me organin që po trajtohet.

Hulumtuesit e këtij studimi tregojnë se xhenxhefili ka aftësinë të zvogëloj pezmatimin, dhe si rezultat i kësaj ka zvogëluar kancerin në prostatë tek minjtë deri në 56 për qind. Xhenxhefili është bimë që mund të shpëtoj jetë dhe mund të konsumohet në mënyra të ndryshme, si përmes çajit./gatuajshendetshem.com/

(Visited 178 times, 1 visits today)