Segunda-feira, 23/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Xhenxhefili, njihuni me vetitë mjekuese të saj

Xhenxhefili, njihuni me vetitë mjekuese të saj

Vetitë e xhenxhefilit:
Kjo rrënjë përdoret edhe për të luftuar sëmundje të ndryshme, të tilla si kollitjet, ftohjet, diarrea, diabeti dhe disa probleme të stomakut.
Studimet e fundit kanë treguar se xhenxhefil është shumë i mirë në luftën kundër diabetit të tipit 2, pasi që ndihmon në uljen dhe kontrollin e niveleve të sheqerit në gjak që është përgjegjës për sëmundje.
Marramendje apo të vjella gjatë udhëtimit: Është e këshillueshme që të konsumoni xhenxhefil 3 orë para se të hipni në aeroplan, makinë, varkë, etj. Ajo parandalon marramendje nga. Në rastin e udhëtimeve të gjata, konsumoni atë gjysmë ore para dhe në mes të kalimit të ri-marrjes përsëri. Pirja e një infuzion të rrënjëve të thata (të marra në dietetikë) është një ide shumë e mirë ose e përzier me fruta.
Trajtimi i kimioterapisë: Pacientët me kancer konsumojnë xhenxhefil për të zvogëluar vjelljen pas një goditje rrufe. Duhet ta dini se nuk duhet të hani kur stomaku juaj është i zbrazët. Shtatzënia: Gratë shtatzëna mund të gëlltisin xhenxhefil për të reduktuar marramendje dhe të vjella në muajt e parë. Një infuzion prej gjysmë lugë çaji rrënjësh të thatë është bërë në një filxhan me ujë dhe është i dehur disa herë në ditë. Ky trajtim nuk mund të vazhdojë për më shumë se dy muaj me rradhë.
Pas operacionit: kjo rrënjë zvogëlon efektet negative të disa ilaçeve që përdoren në operacione. Duhet të merret një ditë para operacionit, nëse keni autorizimin e mjekut.
Xhenxhefili është gjithashtu i mirë për të parandaluar shfaqjen e ulcerave për shkak të fuqisë së tij antibacterial, veçanërisht një specie që me sekrecionet e saj ndryshojnë lëngjet e stomakut. Gjithashtu, shërben për të balancuar prodhimin e lëngjeve brenda stomakut.

(Visited 234 times, 1 visits today)