Segunda-feira, 1/6/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Xhenxhefili lufton kancerin e vezoreve

Xhenxhefili lufton kancerin e vezoreve

Veçoritë antiinflamatore të xhenxhefilit

Xhenxhefili ka efekte të fuqishme antiinflamatore, falë disa elementëve që përmban dhe që quhen, xhinxhrole. E thënë më qartë: Nëse ju vuani nga osteoporoza apo nga artiti reumatologjik, do të keni më pak dhimbje nëse konsumoni rregullisht pak xhenxhefil. Ajo që duhet të bëni, është t’u shtoni pak xhenxhefil ushqimeve tuaja.

Mbron organizmin nga tumoret kolorektale (zorrës së trashë)

Substancat e gjendura në këtë bimë, ndalojnë qelizat kancerogjene që mund të rriten brenda zorrës së trashë. Në fakt, ky nuk është një hamendeshim, por një përfundim shkencor, në të cilin kanë kanë dalë studiuesit e Universitetit të Minesotës. Xhinxherolët rrisin deri në 6 herë sistemin imunitar te njeriu, çka e bën organimizmin më të fortë dhe, si pasojë e kësaj, ai lufton të gjitha qelizat e dëmshme.

Xhenxhefili lufton kancerin e vezoreve

Ishte Dr. Rebeca Lui, e cila së bashku me kolegët e saj nga universiteti i Miçiganit, arritën në konkluzion (falë eksperimenteve të ndryshme), se xhinxherolët, fitonutrintët aktiv të xhenxhefilit, vrisnin qelizat tumorale të vezoreve. “Ishte si një vdekje e programuar qelizore, si një vettretje ajo që ju ndodhte qelizave të këqija në parni të xhinxherolit”, është shprehur Dr. Lui.

(Visited 70 times, 1 visits today)
Top