Segunda-feira, 5/12/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Xhenxhefili dhe dobite kuruese

Xhenxhefili dhe dobite kuruese

xhenxhefili

Xhenxhefili (arab. zenxhebil), të mirat e tij

Dobitë kuruese

* Xhenxhefili forcon memorjen, mbajtjen permendesh dhe lufton harresen. Perdorimi: 50 gram xhenxhefil + 50 gram nga rreshira e pemes Boswellia Carterii + 50 gram fare e zeze; i bluan te gjitha imet dhe i perzien mire me 1 kg mjalt blete origjinal. Nga kjo perzierje merr vetem nje luge te vogel cdo mengjes esell, duke e shoqeruar edhe me farat e pishes apo rrush te thate.

* Per migrenen dhe dhimbjet e kokes.

* Largon gazrat, i jep ushqimit arome te kendshme, futet ne perberjet e ilaceve te zgjerimit te eneve te gjakut, pengon dhe zbut temperaturen, rrit fuqine seksuale, kuron dhimbjet menstruonale, fuqizon memorien, fuqizon stomakun dhe ndihmon tretjen, forcon nervat dhe sistemin imun, stimulon gjendrat – pra eshte antibiotik natyral, fuqizon hormonet dhe gjakun, hap bllokimet, largon gelbazen, stimulon funksionet e organeve te trupit, pastron dhe ngroh, pastron lageshtiren nga koka dhe fyti, largon erresiren e syve me lyerje dhe pirje, ndihmon kunder helmimit te kafsheve helmuese dhe lufton plakjen, eshte i dobishem per veshkat, fshikezen e urines dhe stomakun e ftohte, nxit urinimin.