Domingo, 22/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Xhenxhefili – aktivizon sistemin imunitar

Xhenxhefili – aktivizon sistemin imunitar

Aktivizon sistemin imunitar

Pak xhenxhefil në çaj, gatime, sallata apo i futur në lëngjet e freskëta, është aleati më i mirë, jo vetëm i ditëve kur keni marrë ndonjë të ftohtë apo grip, por gjithashtu do të ndihmoni trupin të djersisë në mënyrë të shëndetshme. Një djersë e mirë mund të bëjë shumë më tepër se një detoks i thjeshtë. Studiuesit gjermanë kanë zbuluar së fundmi se djersa përmban një gjen të fuqishëm, i cili mund të ndihmojë trupin që të luftojë infeksionet. Dermicidina e prodhuar në prani të xhenxhefilit, sekretohet në djersë dhe transportohet në sipërfaqen e lëkurës. Në këtë mënyrë, ai e mbron trupin nga mikroorganizmat dhe bakteret e dëmshme si tilla si Escherichia coli, stafilokoku dhe infeksionet bakteriale.

Këshilla

Zgjidhni xhenxhefil të freskët më mirë sesa atë të tharë. Efekti nuk është i njëjtë. Xhenxhefilin mund ta hasni në tre ngjyra: të verdhë, të bardhë dhe të kuq, kjo në varësi të llojit të tij. Kur blini xhenxhefil të freskët, kini parasysh që ai të jetë i butë dhe pa myk. Në market ai gjendet në dy forma: I ri dhe i maturuar. Këtij të fundit duhet t’i hiqet lëkura. Ndërsa në Azi nuk është e nevojshme një gjë e tillë, kjo për arsyen se në këtë kontinent ai gjendet gjithmonë i ri.

(Visited 119 times, 1 visits today)