Sábado, 28/11/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Xheli Aloe vera shkatërron qelizat e tumoreve, ndihmon në kimioterapi

Xheli Aloe vera shkatërron qelizat e tumoreve, ndihmon në kimioterapi

Xheli është i pangjyrë dhe me strukturë xhelatinoze dhe gjendet në pjesën e brendshme të fletës së kësaj bime shëruese.

Xhelin mund ta pini dhe ta qitni në lëkurë

Aloe Vera merret në mënyrë orale dhe nxit tretjen, neutralizon thartirën e shtuar të lukthit, normalizon pH-në e jashtëqitjes, ndërkaq ndihmon nëse vuani nga kapsllëku.

Duke pasur parasysh që në doza të mëdha është laksativ i fuqishëm, konsultohuni me mjekun për aplikim oral.

Pastron mëlçinë nga toksina dhe ndihmon regjenerimin e këtij organi, por rekomandohet edhe si terapi shtesë te sëmundja e tëmblit, cirroza e mëlçisë, hepatiti akut dhe kronik.

Xheli do t’u ndihmojë edhe personave me diabet, sepse rregullon dhe ul nivelin e sheqerit në gjak dhe zvogëlon oscilimin e sheqerit.

Forcon muskulin e zemrës, ul nivelin e kolesterinës në gjak, ul tensionin e gjakut, shkatërron qelizat e tumorit, forcon sistemin e imunitetit dhe zvogëlon efektet anësore të kimioterapisë.

Me aplikim oral xheli nga aloeja zbut inflamacionin akut dhe kronik, mirëpo ndikon edhe në bakteret të cilat janë rezistuese ndaj antibiotikëve siç është Escherichia Colli.

Ndihmon edhe te inflamacioni akut dhe kronik i organeve respiratoresi p.sh. inflamacioni i sinuseve, fytit, kordhave të zërit, mushkërive…

Spektri i gjerë i ndikimit shërues të aloesë në organizmin tonë nuk mbaron me këto që i përmendëm më sipër.

Për atë me dëshirë e përdorin kundër djegies nga dielli, por edhe ata të cilët kanë ndonjë problem me lëkurën apo vragat.

Kjo bimë do të ndihmojë edhe në eliminimin e njollave të pleqërisë nga duart.

Me hulumtime është konstatuar se si xheli i kësaj bime përmban rreth 240 përbërës ushqyes dhe shërues, ndër të cilët vitaminat A, B1, B2, B3, B6, B9, B12, C, E dhe thartirë folike, kalcium, kalium, magnez, mangan, polisaharide, të cilat forcojnë imunitetin, aminothartira të nevojshme për sintezën e albuminave, madje edhe 16 enzima/botasot

(Visited 159 times, 1 visits today)
Top