Sexta-feira, 27/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

VLERAT E MENTES 

VLERAT E MENTES 

VLERAT E MENTES

Është një bimë që rritet me bollëk në pothuajse të gjitha vendet e botës , shpesh përdoret në shumë mënyra ; si në kuzhinë , si një aromë , ne mjekësi apo si caj .
Ajo zbut spazmat e muskujve ne të gjithë trupin , përmirëson tretjen , dhe ‘ mbron kundër helmimit ne ushqim , heq dhimbjet koke dhe të përzierat .
Për atë që lidhet me tretjen , mentja ndihmon në parandalimin e dhimbjeve të muskujve dhe përshpejton procesin e tretjes duke shmangur përzierat .
Disa studime kanë treguar se karamelet me mente mund të reduktojnë ndjeshëm simptomat e çrregullimeve gastrointestinale , dhe gjithashtu mund të ndihmojë në parandalimin e formimit të ulcerat gastrike .
Çaj me mente është përdorur në mjekësi bimore për të trajtuar dhimbje barku , urth , dispepsi.
Ajo ndihmon në rregullimin e ciklit menstruale të parregullt .
Karamele mente jane edhe një expectorant i mirë , e përdorur për ftohjet , sinusit dhe madje edhe në rastin e astmës dhe bronkit .
Mentja e forte është përdorur edhe si një suplement per kollën dhe shpelares.
Ajo gjithashtu ka efekt antibacterial, antiviral .Disa studime konfirmojnë se ajo mund të vrase bakteret që shkaktojnë infeksionet e traktit urinar dhe herpes simplex .
Përveç kësaj , karamele mente eshte i shkëlqyer për dhimbje të shkaktuara nga pickimi i insekteve dhe skuqjen .

Qetësues i shkëlqyer për dhimbje koke .
Ndihmë e madhe nga natyra që mund ” të përdoret si çaj , si masazh vaj esencial , Aromatherapy , banja relaksuese dhe kur bie kontakt direkt në faqe .Kujtojmë se të gjitha vajrat esenciale nuk duhet të përdoret i pastër , por të përziera së bashku me një vaj zgarë për përdorim të jashtëm , kur përdoret në lëkurë .

(Visited 364 times, 1 visits today)