Segunda-feira, 24/1/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Vitamna E eshte e domosdoshme

Vitamna E eshte e domosdoshme

 

Vitamna E eshte e domosdoshme per shendetin e fetusit, kunder sterilitetit te meshkujve dhe te femrave per ate eshte quajtur edhe vitamina antisterile gjithashtu eshte mjafte e rendesishme per ruajtjen e e shendetit te membranes qelizore.
Mungesa e kesaj vitamine shkakton shkatrrimin e eritrociteve dhe aneminë, shkakton rrudhat e parakoheshme ne fytyrë,neutralizpon radikalet e lira
abaurimet e kësaj vitamine janë:
vaji i kallinjeve të grurit
vaji i misrit
vaji i farave te lirit
vaji i sojes
vaji i peshkut
Vaji i lajthis
vaji i luledjellit
Ndersa perimet e pasura me kete vitamin janë:sallata jeshile,
bizelja,spinaqi,trangujt,fasulja etj

Pergatiti inf. Qendresa Paqarizi

(Visited 134 times, 1 visits today)
Top