Terça-feira, 7/7/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Vitaminat dhe mineralet e qumështit të bletës

Vitaminat dhe mineralet e qumështit të bletës

Qumështi i bletës1

Qumështi i bletës përmban të gjithë aminoacidet esenciale për njeriun. Enzima dhe derivatet e tyre.

Sheqer: fruktozë dhe glukozë. Yndyra 80-90 për qind, por ato janë neutrale dhe nuk i bëjnë dëm organizmit.

Minerale: kalium, kalcium, natrium, zink, hekur, bakër dhe mangan.

Vitamina: B1, B2, B5, B6, acid folik, vitaminë H. Hormoni: progesteron, estrogjen, testosteron.

(Visited 63 times, 1 visits today)
Top