Quarta-feira’, 22/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Vezet e fllanzave

Vezet e fllanzave

VEZET E FLLANZAVE !

Veze te fllanzave apo veze te zogjeve japonez( ne vendin tuaj mund te quhen ndryshe per shkak dialektit, apo termit etj)

Vezët janë të pasura me vitamina A, B, C, D, E, minerale: hekur, fosfor, zink, kalcium, bakr, dhe AMINOacide të rëndësishme . Ato janë shumë te rëndësishme, permbajne substanca aktive biologjike stimulues te shendetit, dhe vlera e mineralit fosforik kapërcen të gjitha llojet e produktit. Gjithashtu në këto vezë janë të pranishme aminoacidet e domosdoshme si – Methionine, i cili rregullon holesterinafenimalanin këmbimit, i cili luan një rol të madh në funksionimin e sistemit tuaj nervor, triptofanit dhe Levin.

Për konsumatorët është e rëndësishme që vezët janë ndër ushqimet e cilësisë se larte ushqimore. Përbërja e tyre është e pasur me substanca biologjikisht të vlefshme që ndihmojnë në trajtimin e sëmundjeve kardiovaskulare, diabetit, astmes, dhe rritjes se imunitetit.Ja disa sëmundje që mund të trajtohen me keto veze dhe me mish:
Parandalon, rregullon qelizat e gjakut, duke hequr tensionin, rregullon tretjen, ulcera, sëmundje të mëlçisë, , rregullojnë presionin e gjakut, rregullimin e sheqerit në gjak, të arterisklerozes, migrenës, tuberkulozit, anemise, alergji, probleme me zemrën, potencë në rritje, të çrregullim nervor ,gastritit, përmirësimin e kujtesës, forcimin e sistemit imunitar,gjendjes postoperative, asmes se rëndë bronkiale(veze + mish), tumorit të trurit (veze + mish), tumorit në zorrën e trashë (Veza + mish), për te mundesuar aktivitet fizik intensiv (veze + mish) .