Quinta-feira, 23/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Vetitë kurative të salepit,përdorimi i saj

Vetitë kurative të salepit,përdorimi i saj

10470862_826997390703543_9217387010561465455_n

Vetitë kurative të salepit,përdorimi i saj

Përbërja: I përdoren zhardhokët të cilët mblidhen gjatë muajit qershor- korrik, pastrohen me ujë të ngrohtë dhe thahen në diell. Përmbajnë amidon, pentozan, dekstrin, sheqer, proteina, mucilagje, kripera minerale, yndyre, celuloze,vaj esencial kumarin etj. – Vetite: Eshte i efekshem ne mjekimin e acarimeve te mukozes se zorreve dhe te stomakut, perdoret kunder katarreve te rrugeve te siperme te frymemarrjes, kunder kolles dhe bronkitit, forcon e rinon organizmin si dhe shton potencen seksuale. – Perdorimi: Kunder semundjeve te fytit merren 2-3 gr pluhur salepi dhe valohet ne nje liter uje ose qumesht. Pihet disa here ne dite, e ngrohte dhe e embelsuar. Kunder infektimit te aparatit tretes, diarese dhe dizenterise perzihet 1 gr pluhur salepi me 1 gr laktoze, 2 ml alkol ne 15 gr uje te valuar. Ne fillim perzihet salepi me laktozen dhe pastaj hidhet alkoli dhe uji. Trazohet derisa te ftohet dhe te perftohet nje mase e trashe homogjene.Para perdorimit mund ti hidhet leng portokalli, limoni, manaferre ose vishnje. Kunder diarese se femijeve merren 2-3 gr pluhur salepi dhe pervelohet ne 250 ml uje, ftohet kullohet dhe i jepet femijeve 3-4 filxhane ne dite para ushqimit duke e ëmbëlsuar sipas deshirës. Zakonisht salepi përdorët në formë çaji duke përvëluar 2 gr pluhur salepi në 300 ml ujë. Mbulohet ena dhe lihet në qetësi për 15 minuta pastaj kullohet dhe konsumohet 3-4 filxhana çaji në ditë duke e ëmbëlsuar sipas dëshirës.