Terça-feira, 20/4/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Vetite e pishes

Vetite e pishes

Pisha(sythe) (Pini turiones ne latinisht).
Ne mjeksi perdoret me shume pisha hartina(Pinus sylvestris)ssidomos sythet e thara te saj.
Vetite e pishes
Sythet e saj permbajne esence(te pasur me pinene),rreshire tanine vitamine c, k karotine glukozide etj.Ne saj te kesaj permbajtje,droga perdoret si zbutese e pezmatimit te rrugeve te frymemarrjes.(kolle bronkit etj).Perdoret si diuretik.
Pergatitja:Nje luge kafeje me sythe hidhen ne nje ene ku shtohet nje gote me uje qe zien ena mbulohet me kapak lihet per 15 min permbajtja kullohet dhe pihet 2 deri 3 doza te ngrohta gjate dites.Perdoret per ftohje grip bajame te qelbezuara reumatizem sinozit ftohje kolle gelbaze etj, ndersa rreshira e saj perdoret per mbylljen e plageve te qelbezuara, kallo etj.

(Visited 365 times, 2 visits today)
Top