Sexta-feira, 28/2/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Vetite e karotes

Vetite e karotes

karota

Vetite e karotes

 

Karrotat jane nje ushqim me pak kalori dhe pothuajse pa yndyrna fare.

Ato jane shume te pasura me fibra beta-caroten dhe me vitaminen A.

Beta-caroteni eshte nje burim shume i rendesishem per vitaminen A. Beta caroteni eshte i rendesishem per zhvillimin e mire te indeve,ndihmon per te mbajtur nje lekure te bute dhe me ngjyrim te kendshem. Mungesa e beta-carotenit dhe vitamines A shkaktojne dobesim te shikimt per naten, dobesim te imunitetit, lekure te thate dhe skuamoze, lodhje te shpejte etj.

 

Lengu i karrotes eshte i pasur me minerale dhe sherben si rregullator i flores normale te zorreve. Pas nje terapie me antibiotike, lengu i karrotes eshte shume i dobishem pasi riekuilibron floren intestinale.

 

Zbulime te fundit tregojne qe karrota permban lende aktive te cilat ulin kolesterolin e tepert pasi lidhin acidet biljare.

 

Me pak fjale karrota eshte nje frut plot shendet

 

(Visited 49 times, 1 visits today)
Top