Quarta-feira’, 17/7/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Vendoseni akullin në qafë për shëndetin tuajVendoseni akullin në qafë për shëndetin tuaj

Vendi në qafë gjendet mes tejzave, konkretisht në zonën ku gjendet vrima ku bashkohen qafa me kokën. Këtu gjenet pika, e cila në akupunkturën kineze quhet Feng Fu ose streha e erës, transmeton gazeta Kosova Sot Online.

Metoda

Shtrihuni në bark dhe e vendosni një kokërr akulli në pikën Feng Fy dhe e mbani për 20 minuta. Akulli mund të mbështillet me fashë ose ndonjë leckë. Bëjeni këtë rregullisht, me pauza prej 2-3 ditësh, në mëngjes para kafjallit dhe në mbrëmje, para se të flini. Ftohja nuk është e mundur me këtë procedurë. Në fillim mund ta keni ndjenjën e ftohjes, por pas 30-40 sekondave do të ndjeni ngrohtësi në pikën e veprimit. Gjatë ditëve të para do ta keni ndjenjën e euforisë, për shkak të rrjedhjes së endorfinës në qarkullim të gjakut.

Rezultatet:

-Përmirësohet gjumi

-Kthehet humori i mirë dhe vitaliteti

-Përmirësohet funksionimi i sistemit të tretjes

-Largon dhimbjen e kokës, dhëmbit dhe dhimbjet në nyja

Ndihmon edhe në rastet e sëmundjeve të organeve të frymëmarrjes, sistemit kardiovaskular, ato neurologjike me ndryshime degjeneruese në kurriz, në çrregullimet e gjëndrës tiroide, në rast të artritit, tensionit të lartë dhe të ulët, astmës, stresit, lodhjes, depresionit dhe pagjumësisë.

Shmangeni metodën nëse jeni shtatzënë, keni ‘pacemaker’, epilepsi dhe skizofreni.

(Visited 336 times, 1 visits today)
Top