Quinta-feira, 30/6/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Vdes Paolo Villaggio, “Fantoci” i famshëm

Vdes Paolo Villaggio, “Fantoci” i famshëm

Zoti e pastë mëshiruar!

Vdes Paolo Villaggio, “Fantoci” i famshëm, iu mbajt nën hije kalimi në Islam

Ka ndërruar jetë këtë të hënë në moshën 85-vjeçare, Paolo Villaggio, një ndër emrat e mëdhenj të kinemasë italiane, që nga vitet ’60-të e deri pas ’90-ës, i njohur më së shumti si “Fantoci”, personazhi më brilant që ai nxorri nga mjeshtëria aktoreske e profilit të tij humoristik.

Por Paolo njihen dhe për një detaj tjetër jashtë-skenik, konvertimin e tij në Islam vitet e fundit, të cilin edhe pse e pohoi gjatë një interviste televizive, u bë ç’është e mundur nga media e vendit të tij që ky fakt të mbahej në hije.

Paolo Vilaggio falej rregullisht në xhaminë e madhe të Romës, ku siç mund të shihet në një foto, dalë në rrethimin e xhamisë, është i veshur me xhelabie, një rrobë karakteristike e Lindjes, e cila përdoret dhe për falje në disa raste.

Paolo Villagio, konsiderohet si një ndër yjet e Cine Citta-së, kinemasë së fashme italiane, ku në profilin e komedisë shkëlqeu si rrallëkush për dekada me radhë. “Fantoci”, kurrë i harruar, e mishëron më së miri këtë. /tesheshi.com/

(Visited 200 times, 1 visits today)