Terça-feira, 15/6/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

VAJI I ULLIRIT DHE SHËNDETI

VAJI I ULLIRIT DHE SHËNDETI

vaj ulliri foto

Vaji i ullirit bën pjesë në yndyrat e pangopura dhe përbën 77% të yndyrave të pangopura, që zvogëlojnë të ashtuquajturin kolesterol të “rrezikshëm” (LDL), ndërsa rrisin përqendrimin e kolesterolit të “mirë” (HDL) në gjak. Vajrat e bimëve të tjera e ulin nivelin e LDL kolesterolit, por në HDL kolesterolin nuk veprojnë fare.

Vaji i ullirit përmban 4-12% më shumë yndyra të pangopura, të cilat kur oksidohen mund të shkaktojnë dëmtimin e enëve të gjakut. Kur janë në pyetje yndyrat e ngopura, vaji i ullirit përmban gjithsej 9%, vaji i misrit 30%, ndërsa i lulediellit 69%! Dy përbërës esencialë të vajit të ullirit për shëndetin janë vitamina E dhe polifenoli.

Vetëm një lugë çaji me vaj ulliri mjafton për 8% të nevojave ditore të organizmit për vitaminën E, ndërsa polifenolet zvogëlojnë rrezikun nga arterioskleroza dhe disa lloje të kancerit (zorrës së trashë, mëlçisë dhe gjirit bile deri në 45% tek gratë që e konsumojnë për çdo ditë).

Gjithashtu vaji i ullirit shëron të thatët në organet e tretjes, si dhe parandalon formimin e gurëve në fshikën e tëmthit dhe veshkat. Përfundime të shkëlqyera kanë treguar tek djegiet në lëkurë, ndërsa dermatologët kanë konstatuar që përmban UV faktorë mbrojtës 20, dhe për këtë e preferojnë si vaj për mbrojtje nga rrezet ultravjollce të diellit. Vaji i ullirit përmban edhe yndyra esenciale, të cilat organizmi i njeriut nuk mund t’i sintetizojë vetë, por duhet t’i marrë me ushqim. Përveç këtyre vaji i ullirit përmban edhe vitaminë A, D, dhe K, të cilat kanë efekte antioksidative, d.m.th. i ofrojnë efekte mbrojtëse organizmit.

(Visited 131 times, 1 visits today)
Top