Segunda-feira, 1/3/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Vaj i Fares se Xhoxhobes (Jojoba Oil)

Vaj i Fares se Xhoxhobes (Jojoba Oil)

2016-01-21-22-31-22--566799149

Vaj i Fares se Xhoxhobes(Jojoba Oil)

Vaji i fares se xhoxhobes eshte nje produkt 100% natyral i nxjerre nga farat e bimes se xhoxhobes pa pesuar asnje ndryshim ne strukturen e tij kimike,per te garantuar efektin maksimal ne perdorimin shendetsor.

Dobite e tij:
Vaji i xhoxhobes dallohet per forcen e tij per te aktivizuar proceset e ndertimit te qelizave ne lekure,rregullon mekanizmin e ekulibrit te lageshtise dhe siguron nje mbrojtje natyrale kunder faktoreve te jashtem si p.sh:nxehtesia,lageshtia dhe pluhurat.Gjithashtu ky vaj konsiderohet nje lende natyrale per nje numer te ndryshem baktieresh dhe mukozash.Vaji i kokrrave te fares se xhoxhobes ndihmon ne uljen e tempit te sekretimit te vajrave ne lekuren yndyrore.Kjo vecori vjen si rrjedhoje e aftesise se vajit per ti dhene mikanizmave te trupit iluzionin e ekzistences se nje sasie te mjaftueshme te sekretimeve yndyrore,sepse baza dhe struktura e tij i ngjajne shume bazes dhe struktures perberese te ketyre sekretimeve.

Perdorimet:
Fusha e perdorimit te vajit te kokrres se xhoxhobes jane te shumta si p.sh:
1- Ndihmon per qetesimin dhe largimin e pucrrave,kokrrave me qelb,akneve ne fytyre dhe ne trup.
2- Per te realizuar kete duhet pergatitur nje maske e njome e perbere nga vaji i xhoxhobes duke perdorur:6 masa vaji te xhoxhobes,plus nje mase nga vaji i grurit,nje mase nga vaji i kaktusit,dhe nje mase nga vaji i trendafilit(uerdit).Kjo perzierje trazohet dhe perdoret cdo dite ne mbremje perpara gjumit nese lekura eshte e yndyrshme,dhe mund te perdoret edhe ne mengjes nese lekura eshte e thate.Shto ketu edhe mundesine qe te perdoret si nje pastrues i makijazhit per grate,gje e cila e ndihmon lekuren dhe qafen dhe ne largimin e rrudhave.
3- Kokrrat me qelb dhe aknet mund te pastrohen duke perdorur perzierjen:5 masa nga vaji i xhoxhobes,nje mase nga vaji i kanelles,nje mase nga vaji i karafilit,nje mase nga vaji i nenexhikut dhe nje mase nga vaji i livandos.Me te lyhet disa here ne dite derisa te largohen aknete dhe kokrrat me qelb.
4- Largon parazitet dhe zgjeben:perzihet me raportin 1:5 me vajin e glikanxos.
5- Lehteson dhimbjet e nervit shiatik dhe largon simptomat e tij ne shume raste.
6- Sherben si zbutes i lekures para dhe pas ekspozimit ne diell,duke pergatitur nje perzierje te sasive te barabarta nga vaji i xhoxhobes,vajitte kaktusit,vajit te kamomilit dhe kjo perzierje parfumoset me vajin e livandos apo trendafilit.
7- Largon acarimet e lekures ne gishtat e kembeve dhe siper kofsheve duke perdorur nje perzierje te sasive te barabarta nga vaji i xhoxhobes,vajit te sherebeles dhe vajit te qimnonit te krojes.
8- Ndihmon per sherimin e terheqjes muskulare dhe ndihmon ne leshimin e muskujve te tendosur,sidomos nese perzihet me vajin e livandos.
9- Ndihmon per qetesimin e dhembjeve te reumatizes,dhembjeve te kyceve dhe te acarimit te vertebres se mesit(lumbar vertebra)duke perdorur vajin e qimonit te krojes,sherbeles dhe xhenxhefilit.
10- Ndihmon per kurimin e fryerjes se prostates duke perdorur doza te barabarta nga vaji i xhoxhobes,vajit te qimonit,vajit te hithres duke u lyer ose duke e konsumuar nje luge te madhe cdo dite.

(Visited 270 times, 1 visits today)
Top