Quinta-feira, 20/2/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Vaj Arrekokosi (Coconat Oil)

Vaj Arrekokosi (Coconat Oil)

vaj kokosi

Vaj Arrekokosi (Coconat Oil)

Perdorimi:
Historia e perdorimit te Arres se kokosit ne mjekesi eshte e hershme dhe e gjate,sidomos ne mjekesine tradicionale idiane.
– Per perdorim te jashtem:
– Perdoret per tullacllekun( shogetine)dhe renien e flokeve .
– Zbut lekuren dhe eshte i dobishem per lungat.
– Ne perberjen e tij bejne pjese disa acide qe luftojne mikrobet.
– Mbron lekuren e femijeve nga infeksionet e jashteme te lekures.
– Sherben kunder urtikaries,ekzantemes dhe zgjebes.

Per perdorim te mbrendshem:
Ky vaji konsiderohet nje burim i rendesishem ushqimi dhe energjie qe permireson thithjen e nje sasie te madhe elementesh dhe vitaminash A,B,E,K,D,
Ngre kolesterolin total dhe sidomos kolesterolin e mire HDL.
Per dismenorrene (dhembjet menstruale).
Per gripin dhe rrufen.
Per turbekulozin.
Per sifilizin.
Per dhembjen e fytit.
Doza: Per perdorim te mbrendshem merret nje luge e madhe cdo dite dhe perdoret per perdorim te brendshem merret nje luge e madhe cdo dite dhe perdoret per perdorim te jashtem ne rast nevoje

(Visited 38 times, 1 visits today)
Top