Domingo, 25/9/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ushqimi Nr.1 në Botë kundër Sulmit në Zemër, Hipertensionit, Goditjes në Tru dhe Kolesterolit

Ushqimi Nr.1 në Botë kundër Sulmit në Zemër, Hipertensionit, Goditjes në Tru dhe Kolesterolit

Ne kemi diçka për t’ju treguar nëse jeni duke kërkuar për ushqimin më të dobishëm në botë.

Ne ju rekomandojmë që të provoni hurmat arabe.
Ato përmbajnë shumë përbërës të shëndetshëm që janë në gjendje të qetësojnë shumë probleme shëndetësore, të tilla si goditje, sulme në zemër, kolesterol dhe hipertension.

Në shumë pak kohë, ato rimëkëmbin metabolizmin e trupit, sepse ata kanë sasi të mëdha përbërësish ushqyes.

Këtu janë disa nga rekomandimet kryesore pse ato duhet të përfshihen në menunë tuaj ushqimore dhe pse ato janë kaq të shëndetshme:

EFEKTET E SHËNDETSHME TË HURMAVE ARABE!

-Hurmat arabe janë të pasura me hekur.

-Hurmat arabe përmbajnë sasi të mëdha hekuri, i cili është veçanërisht i dobishme për ata njerëz që vuajnë nga anemia, për fëmijët dhe për gratë shtatzëna. Mjafton të konsumohen 100 gramë të hurmave arabe në ditë, të cilat përmbajnë kryesisht 0.9 mg hekur. Është rreth 11% e marrjes së rekomanduar ditore të hekurit. Hekuri ka gjithashtu efekte të dobishme në qelizat e kuqe të gjakut dhe hemoglobinën, kryesisht duke mbështetur rrjedhën e oksigjenit përmes gjakut.

– Hurmat arabe qetësojnë kapsllëkun.

– Hurmat arabe gjithashtu kanë lehtësuar personat që mund të zbutin diarren dhe kapsllëkun. Kjo është arsyeja pse ju duhet të vendosni hurmat arabe në ujë për të qëndruar gjatë gjithë natës dhe pastaj ta pini në mëngjes në mënyrë që të rritni tretjen e mirë. Efektet e saj do të jenë laksativë dhe të butë.

– Hurmat arabe kontrollojnë peshën e trupit
Nëse dëshironi të parandaloni dhjamin e tepruar, duhet të hani datat në stomak bosh. Domethënë, ajo do të kontrollojë peshën tuaj të trupit, pasi nuk kanë kolesterol. Duhet të njiheni me faktin se janë të pasura me sheqer, prandaj kini kujdes kur konsumoni ato.

– Datat rregullojnë kolesterolin

– Datat janë gjithashtu të dobishme për rregullimin e kolesterolit të sëmurë ose të njohur si LDL, sepse ato pastrojnë enët e gjakut dhe parandalojnë mpiksjen e gjakut.

– Datat e forcojnë zemrën
Natën, thith datat. Në mëngjes, së pari i tendosni ato dhe më pas i futni farat. Ju ose mund të hani ose blender farat.

– Hurmat arabe rregullojnë presionin e gjakut
Njerëzit që kryesisht vuajnë nga hipertensioni duhet t`i hanë shumë, sepse ato janë të pasura me kalium dhe nuk kanë natriumi. Përkatësisht, 5-6 datat përmbajnë pothuajse 80 mg magnezi, një mineral i rëndësishëm që përhapet përmes enëve të gjakut dhe që përmirëson rrjedhën e gjakut. Përafërsisht, 370 mg magnez janë të dobishme për zvogëlimin e presionit të gjakut.

– Hurmat arabe parandalojnë goditjen në tru
Siç u përmend më parë në artikull, Hurmat arabe kanë një sasi të mëdha të kaliumit, i cili është një mineral i rëndësishëm që përmirëson ndjeshëm sistemin nervor dhe gjithashtu parandalon ndonjë goditje. Prandaj, nëse merrni 400 mg kalium në ditë, nuk keni arsye për t’u shqetësuar. Ne me të vërtetë shpresojmë që ju të gjeni këtë artikull të dobishme dhe mos harroni të ndani atë me miqtë dhe familjen tuaj. Faleminderit.

Burimi:homehealthyrecipes.com
©gatuajshendetshem/përktheu a.sulmina/

(Visited 215 times, 1 visits today)