Segunda-feira, 11/12/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Ushqimet me te mira per lekure te bukur !

Ushqimet me te mira per lekure te bukur !

bajamety
Perdorni keto ushqime ne menyren me te mire se bashku apo te vetne per lekure me te bukur.


1) Bajamet – Qellojani se cka ?
Bajamet jane fara dhe jo nga familja e arrave dhe jane te mbushura me Vitamine ”E”.
Vepron si nje antioksidant qe ndihmon ne mbrojtjen e qelizave lekurore nga rrezet UV (ultraviolete).

2) Karrotat – Konsideroni keto si shkopinje magjik me ngjyre portokalli, dhe qe permbajne Vitamine ”A”.
Eshte e mire per regjenerimin e lekures. Ndihmon ne parandalimin e tejprodhimit te qelizave ne shtresen e jashtme te lekures.

3) Cokolata e Zeze – Eshte nje ilaq i mire andaj edhe ju duhet. Permban anti-oksidante me ca e redukton vrazhdesine ne lekure dhe mbron nga demtimet qe i shkaketon dielli.

4) Caji i gjelber – Kur eshte e nxehte kjo pergatese bionike liron katekinat, nje lloj anti-oksidanti me karakteristika te vertetuara anti-kanceroze.
Ndihmon ne parandalimin e kancerit te lekures.

5) Domatet – vertete ato perdoren neper sallata, mirepo nese i zieni atehere keto perime te rrumbullaketa dhe te bukura munde te ruajne lekuren tuaj. pse ? Lykopeni, nje foto-kemikale e sila e ben ate te kuqe, ndihmon ne eliminimin e radikaleve te lira qe e plakin lekuren dhe qe formohen nga rrezet UV.

Perktheu dhe pershtati: Abdurrezak MD

Tags:
@include "";