Quarta-feira’, 3/3/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ushqimet qe rrisin magnezin, parandalojne presionin e larte te gjakut, mpiksjen e gjakut dhe lodhjen e muskujve!

Ushqimet qe rrisin magnezin, parandalojne presionin e larte te gjakut, mpiksjen e gjakut dhe lodhjen e muskujve!

A e dini se sa i rendesishem eshte magnezi per shendetin tone? Shumica e njerezve nuk e dinë se magnezi është i përfshirë në mbi 300 procese metabolike në trup, gjë që ka bërë që minerali të quhet “minerali mjeshtër”. Ju gjithashtu duhet të dini se si ta vini re mangësine e magnezit, dhe cilat janë simptomat.

Magnezi përdoret nga çdo organ në trupin tuaj, veçanërisht në zemrën tuaj, muskujt dhe veshkat dhe prandaj magnezi është kaq i rëndësishëm. Nivelet e ulëta të magnezit mund të jenë një arsye nëse vuani nga nje dobesi e pashpjeguar, ritme jonormale të zemrës, lodhje te muskujve dhe dridhje te syrit.

Ajo gjendet gjithashtu në më shumë se 300 enzima të ndryshme në trup dhe luan një rol në proceset e detoksifikimit të trupit tuaj, është e rëndësishme për të ndihmuar në parandalimin e dëmtimeve nga kimikatet mjedisore, metalet e rënda dhe toksina të tjera.

Përfitimet e tjera shëndetësore të magnezit përfshijnë:

Transporti i duhur i kalciumit, vitamina D, vitamina K, dhe natyrisht magnez
Aktivizimi i muskujve dhe nervave
Krijimi i energjisë në trup
Detoksifikimi
Ndihma për të tretur proteinat, karbohidratet dhe yndyrnat
Shërben si blloqe ndërtimi për ARN dhe sintezën e ADN-së

Ushqimet organike mund të kenë më shumë magnez nëse rriten në tokë të pasur me lëndë ushqyese..Nëse zgjidhni një shtesë, jini të vetëdijshëm se ka një shumëllojshmëri të gjerë të shtojcave të magnezit në treg, sepse magnezi duhet të lidhet me një substancë tjetër.Substanca e përdorur mund të ndikojë në thithjen dhe biodisponibilitetin e magnezit, dhe mund të ofrojë përfitime më të mira shëndetësore. Tresonat e magnezit dhe citrat janë disa nga burimet më të mira, pasi duket se depërtojnë në membranat qelizore, të cilat rezultojnë në nivele më të larta të energjisë.
Përveç marrjes së shtesave, një mënyrë tjetër eshte marrja e banjove të rregullta të kripës Epsom ose banjot e këmbëve. Kripa Epsom është një sulfat magnezi që mund të thithë trupi juaj nëpërmjet lëkurës tuaj.

Ne ditet e sotshme nje pjese e madhe e njerezve vuajne nga mangësite e magnezit. Këtu janë disa shenja treguese:

Ankth
Astmë
Sëmundje te zorreve
Mungese kalciumi
Kapsllëk
Vështirësi ne gëlltitje
Depresion
Marramendje
Lodhje dhe dobesi
Presioni i lartë i gjakut
Hipertensioni
Pagjumësi
Probleme te zemres
Sëmundje të mëlçisë dhe veshkave
Migrenë
Dhimbje muskulore
Te perziera
Probleme nervore / dridhje
Osteoporoza
Ndryshimet e personalitetit

Burimi: fitbodycenter.com/
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

(Visited 96 times, 1 visits today)
Top