Segunda-feira, 29/5/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Ushqimet më të mira për zemrën tuaj

Ushqimet më të mira për zemrën tuaj

 

 Ushqimet më të mira për zemrën tuaj

1. Bajamet
Vitamina B2 (riboflavin), vitamina E, magnezi dhe zinku bëjnë që një grusht bajamesh të jenë të mira për zemrën dhe disponimin tuaj. Vitamina B dhe magnezi ndihmojnë në prodhimin e serotonës, që ndihmon në përmirësimin e disponimit. Zinku po ashtu është treguar që ndihmon të luftohen disa efekte negative të stresit, përderisa vitamina E është një antioksidant që shkatërron radikalet e lira që kanë të bëjnë me stresin dhe sëmundjet e zemrës. Ato janë më të përshtatshme përmes shujtave sesa një qese me patate të fërguara. Ose shtoni disa të tilla në ushqimin e mëngjesit.

Si të ruhen: Blini bajame të pjekura e të pakripura nga kazanët e mëdhenj dhe merrni vetëm aq sa keni nevojë për një çmim më të ulët për gram sesa ai i arrave të paketuara. 2. Shpargu

Shpargu ka përbërës të shëndetshëm dhe antiinflamator për zemrën sikurse vitaminat C dhe D. Po ashtu ka masë më të ulët të kalorive dhe zihet shpejt. Fërgojini apo zieni me sheqer bizeleje dhe pasta prej mielli integral, me vaj ulliri, lëng portokalli dhe një copëz djathi parmezan dhe përgatituni për një ushqim (shumë të shëndetshëm) si për një mbret apo mbretëreshë.
Si të ruhet: Blijeni kur është i freskët në pranverë ose në fillim të verës, kur prodhimet fillojnë të dalin në treg. Shpargu i konservuar humb paksa gjatë transformimit, pra mënyra më e mirë do të ishte lënia në dollap por edhe ngrirja do të ishte metodë e mirë për ta mbajtur të freskët.

3. Fasulja

Fasulja përmban më shumë proteina sesa të gjitha bimët e tjera – vetëm një filxhan fasule ofron një të katërtën e proteinave për të cilat kemi nevojë çdo ditë.
Fasulja përmban edhe vitamina të shëndetshme për zemër dhe antistres, si janë vitamina B, hekuri dhe kalciumi . Po ashtu, konsiderohet edhe si “pastrues natyral” sepse kalon nëpër zorrë dhe ka aftësi të eliminojë kolesterolin. Përdorni fasulet edhe në supë dhe përzieni me lloje të ndryshme të perimeve si domatet, karotat dhe shtoni piper djegës. Përgatitini ato me dy lugë vaj ulliri, pak hudhër, kripë, biber për fasule sipas stilit mesdhetar.
Si të ruhen: Mos iu ndani fasuleve në kanoçe kur janë me ulje çmimi, fasulet e thata janë gjithmonë më të lira, por marrin më shumë kohë për t’u zier.

4. Boronicat

Pothuajse të gjitha frutat janë të mira për ju, duke përfshirë qershitë, dredhëzat, mangot dhe pjeshkat. Por boronicat kanë efekt për t’ju pajisur me antioksidantë dhe vitamina C, të dy këta përbërës të fuqishëm kundër stresit. Kanë pak kalori dhe sheqer kështu që mund t’i shijoni me ëndje pa e pasur vesin se ju shkaktojnë probleme me zemër ose ju trashin. Boronicat po ashtu janë të mira për lehtësimin e dhimbjeve dhe po ashtu ju ndihmojnë të largoni stresin. Hani kur ato janë të freskëta nga shporta ose përzieni me jogurt, banane dhe akull.
Si të ruhen: Vera është koha e boronicave, në të kundërtën boronicat e ngrira mund t’i përdorni gjatë dimrit (dhe mund të jenë më të freskëta sesa ato që kanë udhëtuar me kilometra deri në dyqan).

5. Brokoli

Brokoli është i pasur me vitamina B dhe acid folik, të cilat mund të ndihmojnë për largimin e stresit, ankthit, panikut dhe depresionit. Futeni brokolin në mikrovalë dhe avullojeni për disa minuta. E kulloni dhe e copëtoni dhe e vendosni në enë xhami ose enë tjetër joreaktive, dhe e mbuloni me një copë letre kuzhine, jo plastikë, për disa minuta për të pasur ushqyeshmëri optimale. Shtoni lëng limoni të shtrydhur, vaj ulliri dhe nëse guxoni edhe një sasi të piperit të kuq dhe do të keni një pjatë të mrekullueshme sublime dhe po aq të thjeshtë.
Si të ruhet: Gjethet e freskëta të brokolit i keni në dispozicion gjatë gjithë vitit, por mund edhe të bëni rezerva kur gjendet me ulje në treg. Vetëm e lagni me ujë të vluar të kripur për 3-4 minuta dhe pastaj e ngrini për deri dy muaj.

6. Çokollata

Çokollata e zezë (që ka së paku 75 për qind kakao, më e mira është 85 për qind) nuk është vetëm zvogëluese e stresit – kush s’do ta donte një copë çokollate – por mund të jetë edhe e shëndetshme për zemrën gjithashtu. Një studim, i realizuar nga hulumtuesit e Universitetit të Scranton në Pennsylvani, ka treguar që ngrënia e 6 pjesëve të çokollatës së zezë brenda ditës ka ulur kolesterolin e keq. Dhe kjo nuk është e gjitha. Një tjetër hulumtues ka gjetur që kakao përmban fenole – kompozime antiseptike dhe antiinflamatore që mund të zvogëlojnë rrezikun për sëmundjet e zemrës duke i mbajtur substancat yndyrore larg nga oksidimi i gjakut dhe duke parandaluar mbylljen e artereve tuaja. A keni vërtet nevojë për sugjerim servimi kur është fjala për çokollatën?
Si të ruhet: Uljet e festave janë kohë e mirë për pazar të mirë dhe për të gjetur këtë ushqim të mirë për ju me çmim të volitshëm.

7. Jeshilet gjethore

Spinaqi, lakra jeshile, zarzavatet e tjera, duke përfshirë edhe kokën e rrepave, janë të gjitha ushqime të mrekullueshme për t’iu dhënë hekur dhe shumë vitaminë C, të dyja të mira për eshtra, dhëmbë dhe flokë të forta, dhe po ashtu edhe vitaminë A e magnezium, që janë shumë të mira për t’ju mbajtur të qetë. Zieni një ose më shumë zarzavate me lëngë limoni ose portokalli dhe hudhër, ose bëni pure me mish pule me sodium të ulët ose supë perimesh dhe fasule të bardhë për një supë të mrekullueshme.
Si të ruhen: Zarzavatet e freskëta, të parregulluara janë përgjithësisht më pak të shtrenjta se të pastruarat dhe të paketuarat. Spinaqi i ngrirë është tejet i volitshëm. Merreni, bëni rezerva dhe futeni në frigorifer një sasi që iu shërben për tre muaj

8. Mishi i viçit

Jeni befasuar se edhe kjo ndodhet në listë, megjithëse keni dëgjuar paralajmërimet e ekspertëve se duhen shmangur gjërat e kuqe? Mos u befasoni. Mishi i viçit është shumë i mirë për stresin. Është i pasur me zink, hekur dhe vitaminë B (e të mos përmendim proteinat), që të gjitha të njohura për efektin qetësues dhe lumturues që kanë në ne. Po ashtu është shumë i ngjeshur, që na bën të ndihemi të ngopur dhe plot për një kohë të gjatë. Shmanguni pjesëve të mishit të viçit me dhjam dhe blini vetëm copat që kanë rreth 95 për qind të mishit. Kërkoni pra pjesët si file, kundërfile, stejk dhe kini kujdes të merrni 130-180 gramë kur vërtet ua ka ënda.
Si të ruhet: Mishi mund të jetë i kushtueshëm, por për fat të mirë nëse e merrni në copëza mund të jetë më pak i shtrenjtë. Supermarketet pothuajse kudo kanë oferta javore. Nëse keni hapësirë në frigorifer, atëherë shfrytëzojeni për të vendosur mishin.