Terça-feira, 31/1/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Uji eshte i domosdoshem

Uji eshte i domosdoshem

Uji eshte i domosdoshem per shendetin dhe mireqenien e cdo njeriu.

Ja disa prej te mirave te shumta te pirjes se ujit:
1.Shuan etjen
2.Njom dhe ushqen organet,
3.Ka veti kunder plakjes,
4.Nxjerr nga trupi papastertite dhe helmet,
5.Zbukuron lekuren dhe pakeson rrudhat,
6.Permireson funksionimin e trurit ,
7.Lubrifikon artikulacionet,
8.Rregullon temperaturen e trupit ,
9.Ju ben me energjike ,
10.Ul stresin pasi dehidrimi eshte nje nga stresuesit me te medhenj te trupit .
Asgje nuk funksionon pa vetite qetesuese dhe rigjeneruese te ujit ,parandalon guret ne veshka nese konsumohet esell ne mengjes gjysem litri si dhe per rregullimin e aciditetit ne stomak pasi uji ne kete rast sillet si baze.Ne dite mund te pini rreth 1liter e gjysem uje asgje nuk mund te krahasohet me ujin e burimit ose te pusit te thelle te kontrolluar

Tags: