Segunda-feira, 11/12/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Udhezime per nje jete te lumtur! Foto porosi…

Udhezime per nje jete te lumtur! Foto porosi…

udhezime per jete te lumtur

*Argetohu ne gjera te lejuara. Padyshim njeriu eshte nje qenie e cila ka nevoje per buzeqeshje, gezim, entuziazem dhe argetim. Andaj shoqerohu me shoke te mire, dhuroju atyre ndonje dhurate, jepu atyre buzeqeshje, beni turizem, organizo ndonje piknik, shtro ushqim, shko per not ne vende te ruajtura nga harami, ndegjo ndonje ilahi te bukur.

*Mos e lendo as edhe nje njeri. Behu sikurse pema e cila prodhon fryte mirepo asnjhere nuk ankohet, dhe behu sikurse shiu i cili ujit cdo bime ndersa vete bie me force ne toke, behu sikurse dielli i cili rrezaton dhe ndricon cdo cep dhe cdo hapesire ndersa ne vetvete digjet me nxehtesi. Behu durimtar, fales dhe i meshirshem dhe asnjhere mos harro te kerkosh falje.

* Asnjehere mos u dorezo. Do rrezohesh, do nencmohesh, do neglizhohesh, do tradhetohesh, do sulmohesh. Ngritu cdo here qe rrezohesh pasi nuk eshte turp te rrezohesh mirepo eshte turp te mos perpiqesh per tu ngritur pas rrezimit. Mos harro nese humbe nje beteje, lufta ka ende shprese te fitohet. Ne nuk humbasim kurre , ne ose jetojme duke fituar ose vdesim duke u perpjekur.

*Perpiqu ne pune te mira qe te fitosh. Puno me gjuhe, me gjymtyre dhe me mendje. Mendo te punosh nje pune te mire dhe do te shkruhet qe e ke bere. Puno ndonje veper te mire me gjymtyre dhe do fitosh ne dynja dhe ahiret. Puno nje pune me mendja, medito dhe do kesh shendetin dhe dynjane e ahiretin. Puna ne Islam shperblehet 10 e me shume here. Andaj puno.

Pershtati: Abdurrezak MD

Tags:
@include "";