Sexta-feira, 17/9/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Turqia do të jetë kryqëzimi më i rëndësishëm i energjisë në botë

Turqia do të jetë kryqëzimi më i rëndësishëm i energjisë në botë

energjia

Faith Birol, ekonomisti kryesor në Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë (IEA) shprehu shpresën së Turqia do të jetë kryqëzimi më i rëndësishëm në botë në 5 vitet e ardhshme.

 

Ai të premten deklaroi se kostoja e importit të energjisë ishte rreth 60 miliardë dollarë në 2013, dhe kjo shifër do të arrijë në 80 miliardë dollarë deri në vitin 2020.

 

Birol tha se tregtia e Turqisë me veriun, jugun dhe Irakun qendror do të sjellë lehtësi në aspektin e gazit natyror, duke shprehur shpresën se hapat pozitiv midis Ibrilit-Bagdadit dhe Ankarasë do të arrijnë në përfundim pozitiv dhe Turqia do të bëhet partneri më i rëndësishëm i energjisë së Irakut./mesazhi/

(Visited 39 times, 1 visits today)
Top