Domingo, 22/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Turmeriku dhe perfitimet shendetesore te tij

Turmeriku dhe perfitimet shendetesore te tij

Turmeriku dhe perfitimet shendetesore te tij.
Turmeriku eshte nje erez me ngjyre te verdhe ne portokalli. Perdoret ne gatim dhe trajtime te disa semundjeve pasi eshte burim i kalcium, baker, hekur, magnez, zink etj. Ben pjese ne familjen e xhinxherit dhe ndryshe njihet si Kurkuma.
Eshte antiseptik dhe antialergjik natyral, ndihmon sistemin e tretjes, pastron gjakun, forcon ligamentet, largon toksinat nga trupi, permireson astmen, lufton artritin, ngadaleson perparimin e sklerozes multiple, ul kolesterolin, largon fryrjen e barkut, sheron ulcerat e stomakut, ndihmon ne trajtimin e ekzemes dhe psoriazes, parandalon kancerin, ndihmon ne semundjen Alzheimer, ndihmon ne stabilizimin e peshes trupore ideale, redukton efektet anesore te kimioterapise, antiinflamator, ndihmon ne largimin e helmeve gjate helmimit me ushqim, antioksidante, largon parazitet, lufton diabetin, anemine, detoksifikon melcine, rrit sistemin imunitar, sheron lyrthat etj.
Eshte i pasur me vitamine C, vitamine B-1, B-2, B-3, kalcium, fosfor, mangan, potasium, zink dhe fitonutriente.

(Visited 221 times, 1 visits today)