Quinta-feira, 19/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Trupi yne permban elemente te tokes

Trupi yne permban elemente te tokes

Trupi yne permban shume elemente te tokes, 25 prej te cileve jane thelbesore per funksionin fisiologjik te tij.
96% e trupit tone perbehet nga 4 elemente -karbon, hidrogjen, oksigjen dhe azot-, ne kombinime te ndryshme. Keto 4 elemente jane baza e struktures se proteinave, sheqernave, yndyrnave dhe ujit.
Pjesa e mbetur prej 4% perbehet nga minerale. Minerali qe gjendet me ne bollek eshte Kalciumi dhe me pas Fosfori.
Te gjithe keto elemente trupi i siguron nga ushqimi, jo me kot ne jemi cfare hame.

(Visited 334 times, 1 visits today)