Terça-feira, 17/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Trupi ynë pasqyron gjendjen tonë shpirtërore!

Trupi ynë pasqyron gjendjen tonë shpirtërore!

Trupi ynë pasqyron gjendjen tonë shpirtërore!

Ai përpunon në tërësinë e tij, cdo gjë që shpirti ndjen dhe ulëret. Sëmundjet janë një konflikt ndërmjet personalitetit dhe shpirtit.

Kur një njeri nuk e duron dot, por je i detyruar të qëndrosh me të, ke aciditet dhe çrregullime në stomak.

Nëse jeta jote të duket e pakuptimtë, rrahjet e zemrës shtohen ose bien në ekstrem, duke shkaktuar tension të lartë, aritmi, ose tension shumë të ulët.

Nervozizmi ndikon në frymëmarrje. Të duket sikur të mungon ajri, hapësira. Ke shtrëngime në gjoks, dhe ata që pijnë duhan sforcohen të thithin më shumë ajër (duke gënjyer veten) se po mbushen me frymë.

Kur të mungon ngrohtësia shpirtërore, mjafton një temperaturë pak e ulët e ajrit, dhe ti ftohesh menjëherë. Ftohja/gripi shfaqen kur trupi nuk qan dot.

Dhimbja e shpinës (nëse nuk ke mbajtur pesha) tregon se po kalon një dhimbje të madhe shpirtërore.

Fyti dhemb, kur ke shumë dhimbje për të treguar, por s’ja tregon do askujt.

Koliti shfaqet tek njerëzit, të cilët akumulojnë dhe nuk shfryjnë dot inatet që ndjejnë.

Diabeti shfaqet tek njerëzit që i ka kapluar vetmia.

Kanceri, si pasojë e një dashurie të munguar/të humbur.

Shëndoshja vjen kur je i pakënaqur me gjërat që të rrethojnë, ndërsa dobësimi nga konsumimi shpirtëror dhe mendor.

Dyshimet, frikërat, ankthi, të cojnë drejt pagjumësisë.

Kur frika të burgos, rrahjet e zemrës bien dhe je gjithë kohën i këputur dhe i pafuqishëm.

Kur ke një problem shumë të madh dhe nuk di si do t’ja dalësh, të pushtojnë ethet dhe temperatura.

Gjunjët dhembin, kur krenaria jote është shumë e lartë dhe nuk pranon të ulësh kokën.

Artriti shfaqet, kur mendjen dhe shpirtin tënd nuk ja hap askujt, je shumë i ftohtë (i sertë) dhe muskujt kontraktohen.

Ngërcet, janë tregues të një situate të papërballueshme, kur je me shpatulla për muri.

Kapsllëku, kur mban sekrete brenda vetes të cilat të torturojnë dhe nuk ja tregon dot askujt nga frika e paragjykimit dhe keqkuptimeve.

Diarreja, në një farë mënyre është si të vjellët. Duhet patjetër të nxjerrësh dicka që ‘stomaku’ s’e mban dot.

Sëmundja dhe dhimbjet nuk janë gjë e keqe. Ato thjesht po të tregojnë se po gabon dhe ke ngatërruar rrugë. Ato të sinjalizojnë.
Dëgjoje trupin tënd dhe udhëhiqu prej tij për të shëruar dhe dëgjuar shpirtin tënd. Nuk ka ilaç më të mirë se mendja jote.

Sigurisht që ky nuk është një material definitiv lidhur me sëmundjet. Eshtë thjesht një listë për të njohur më mirë trupin dhe shpirtin.

(Visited 323 times, 1 visits today)