Sexta-feira, 26/2/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Trumza – Ilaqi më i mirë kundër akneve, recetë

Trumza – Ilaqi më i mirë kundër akneve, recetë

Si mund vetvetiu të përgatisni ilaqin më të mirë i cili është dëshmuar se largon aknet dhe atë shumë më mirë se kremat dhe losionët e shtrenjtë nga barnatoret dhe apotekat?

Harroni kremat dhe preparatet e tjera të shtrejta!

Shkenctarët thonë se kanë zbuluar ilaqin më të mirë kundër pucrrave, akneve, ….

Është plotësishtë falas, nga kopshti juaj, dhe mundë vetë ta përgatisni.majcina-dusica-1389981076-24514

 

Hulumtimi i ri nga Universiteti Leeds Metropolitan shfaqë që bima Trumza (lat.Thymus serpyllum, ang. Breckland thyme, ser.Majčina dušica)   vepron shumë herë më mirë se preparatet më të mira për lëkurë në shërimin e akneve.

Shkenctarët kanë testuar se si trumza, kumaku dhe mira gomë-rrëshirë (Commiphora myrrha) veprojnë në propionilin e akneve bakteriale, shkruan gazeta ”The Huffington Post”. Bakteriet shkaktojnë ndezje të poreve dhe paraqitjen e akneve. Edhe pse kumaku dhe mira gomë-rrëshirë kanë shkatërruar bakteriet vetëm pas 5 minutash, trumza është treguar më efikase, vërteton studimi.

Trumza ka veprim më të fuqishëm antibakterial se sa benzoil peroksidi, i cili është pjesë përbërëse e preparateve kundër akneve.

Për të qenë veprimi i plotë, trumzën duhet ta vendosim në alkool për disa dite madje për disa javë.

Kjo procedurë nxjerr nga bima përbërësit më të mirë prandaj dhe më e mira është që aknet të lyhen me këtë tretësirë, këshillojnë ekspertët.

Megjithëse duhet të bëhen hulumtime edhe më tej, nga preparatet me bazë trumze më së shumti mundë të përfitojnë njerëzit me lëkurë të ndjeshme. Efektet anësore të përdorimit të preparateve me bazë të benzoil peroksidit janë po iritimet e lëkurës – potencon udhëheqësja e hulumtimit Dr.Margarita Gomez-Escalada.

 

Tinktura nga trumza – receta!

 

Prandaj, nëse keni probleme të tilla bëni durim deri sa të lulëzoj trumza (nga gjysma e muajit të 6-shtë deri në gjysmën e muajit të 7-të) dhe përgatisni tinkturë për pastrimin e fytyrës, të cilën mundë ta përdorni tërë vitin.zp-majcina-dusica

Nevojiten: një kavanoz, dy degë të trumzës me lule dhe raki shtëpie nga drithërat apo pemët, me fuqi 38-40% .

Mblidhini dhe lani degëzat e trumzës, me to mbusheni kavanozin prej qelqi, hudhni rakinë duke i mbuluar , tundeni mirë, mbylleni mirë dhe lëreni të qëndroj 14 ditë në diell apo para ndonjë burimi tjetër të nxehtësisë.

Pastaj këtë përzierje filtrojeni dhe me këtë tinkturë të fituar pastroni aknet.

Per muslimanët alkooli lejohet për përdorim të jashtëm në lëkurë kurse për tu pirë është rreptësishtë I ndaluar.

34a1038368be0ce74eb16309abbd9015_header

Caj nga trumza

 

Gjithashtu, shumë njerëz vërtetojnë që pirja e cajit të trumzës ndikon shumë mirë.

Hulumtuesit thonë se caji i trumzës asnjëherë nbuk bën të zihet në enë të hapur pra pa kapak, pasi kjo bimë përmban përbërës mjekues që lehtë avullohen të cilët gjatë zierjes në enë të hapur humbin.

Për të përgatitur një caj të mirë është e nevojshme një lugë e mesme me trumzë, e cila mbulohet me 200 ml ujë të zier, mbulohet dhe pas gjysmë ore filtrohet, ëmbëlsohet me mjaltë dhe pihet tre deri në katër herë në ditë nga një filxhan.

majcina-dusicaAkademiku i njohur Jovan Tucakov në librin ”Mjekimi me bimë” përmend se duhet të rrespektohen rregullat e mbledhjes, tharjes dhe ruajtjes së bimëve.

Ai thekson që trumzën duhet mbledhur rreth meditës, në kohë të mirë.

Kursesi nuk bën të këputet por me thikë apo gërshërë duhet të prehet, edhe atë gjysma e sipërme e bimës.

Nuk guxon të vendoset në qese, por vendoset me kujdes në korpë.

Bimën e tharë më së miri është ta ruajmë në ambalazhë të fortë prej letre.

 

Përzgjodhi dhe përshtati: Dr.med. Flakron Sabedini (Abdurrezak MD)

(Visited 527 times, 2 visits today)
Top