Segunda-feira, 27/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Truku i thjeshtë që largon njollat kafe apo shenjat e moshës nga fytyra

Truku i thjeshtë që largon njollat kafe apo shenjat e moshës nga fytyra

Faktorët kryesorë për njollat apo nishanet ngjyrë kafeje në lëkurë janë ekspozimi i tepërt i diellit dhe rrezatimit UV, pavarësisht nëse po përdorni krem mbrojtës. Ekspozimi intensiv i rrezeve UV është shumë i rrezikshëm dhe një nga arsyet kryesore të kancerit të lëkurës. Sa më shumë nxirje, aq më shumë melanin prodhon trupi juaj, gjë që shkakton spote ngjyrë kafe që shfaqen në zona të mëdha të lëkurës. Ato nuk mund të jenë kanceroze, por ju duhet të supervizoni ndryshimet e tyre. Kushtojini vëmendje të veçantë madhësisë, ngjyrës ose formës së tyre, dhe shikoni nëse ata kanë kufij të çuditshëm.

Ekziston një ilaç natyral i thjeshtë që mund të largojë me lehtësi njollat ​​ngjyrë kafe nga lëkura juaj. Vetëm 2 përbërës natyrorë – uthull molle dhe lëng qepe. Të dy përbërësit janë shumë të dobishme për lëkurën dhe janë përdorur si zgjidhje për problemet e lëkurës për shekuj me radhë. Acidet hidroksil alfa në uthull mund të largojnë shtresat e vdekura të lëkurës dhe kombinimi i përbërësve do ta bëjë lëkurën tuaj më të butë se kurrë. Prisni një qepë dhe vendosni copat bashkë me uthullën në një blender, pastaj zhytni një top pambuku në përzierje dhe lyeni direkt me të njollat ​​ngjyrë kafe. Për rezultatet më të mira, rekomandohet të përdorni çdo ditë deri në një muaj.
Kufizimi i ekspozimit të diellit është jetik për parandalimin e pikave të moshës. Provoni të vishni këmisha me mëngë të gjata sa herë që të mundeni dhe gjithmonë të përdorni krem mbrojtës, madje edhe në dimër.

Burimi: Healthylifevision
©gatuajshendetshem/a.c./