Sábado, 10/6/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Tregon Profeti alejhis selam ne nje hadith:

Tregon Profeti alejhis selam ne nje hadith:

Tregon Profeti alejhis selam ne nje hadith:

” Profeti i Zotit, Ejubi, qendroi ne sprove per 18 vite. Ate e braktisen te afermit dhe te largetit, perveq gruas dhe dy shokeve me te ngushte te tij. Nje dite, njeri nga shoket i thote tjetrit: ‘Per Zotin, kam frike se Ejubi ka bere nje mekat, te cilin nuk do t’ia fale Zoti. A e shikon se si po vuan? Zoti nuk e meshiroi per 18 vite!’
Te dy vajten tek Ejubi dhe shoku i dyte, i tha: ‘ A e di se cfare ka thene ky? Ka thene se ti do te kesh vepruar ndonje mekat, te cilin Zoti nuk do ta fale dhe te ka sprovuar…!’
Ejubi alejhi selamiu pergjigj: ‘ Ajo qe kam bere eshte se kur shikoja dy njerez duke u grindur, kthehesha ne shtepi dhe e lutja Zotin qe ti pajtoje dhe ti rregulloje. Gjithashtu jepja sadaka per ata dy, me qellim qe te mos thyheshin Urdherat e Zotit mbi toke.’
Fjalet e dy shokeve te tij, e brengosen shume Ejubin alejhisSelam.”

(Transmeton Hakimi).