Sexta-feira, 7/10/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Tregim i dobishem per jete

Tregim i dobishem per jete

Tregim i dobishem per jete

Shejhu Muhamed Ratib Nabulsi tregon :
Gjate takimit me nje prej doktoreve te medhenj me ka treguar nje ngjarje qe i ka ndodhur gjate studimeve kur ishte student,thote:
Isha duke pritur ne taksi me pese pasagjere,isha i ulur ne ulesen e perparme….
erdhe nje njeri e hapi deren dhe nuk e foli asnje fjale…
Me kapi per rroba dhe me nxorri jashte dhe me hudhi ne rruge dhe hypi ne vend timin..!!!
Me te ishte edhe nje person tjeter,nuk me tha mua zbrit…
vallahi te me kishte thene zbrit nuk do te isha merzitur….
Nuk me foli as nje fjale sikur une te isha ndonje insekt…
Sa nuk vdiqa nga dhimbja qe ma shkaktoj ne shpirt…
Betohem sikur te kisha arme do ta mbytsha!!!
Nencmim qe nuk mund ta duronte nje student i mjeksise…
Me rendesi u nis taksi dhe une prita dy ore deri sa erdhi taksi tjeter dhe hypa….
Ne rruge e siper pam qe kishte ndodhur nje ndeshje.
Zbritem per tia dhene ndihmen e pare, dhe ja u befasova kur pash se ishte taksi ne te cilin me nxorri jasht ai njeri….
ishte rrotulluar automobili dhe te pese udhetaret kishin vdekur!!!
I Patemeta eshte Ai i cili e nxerr te gjallin nga te vdekurit dhe te vdekurin nga i gjalli.

Per nje cast ndyshoj jeta ime…
Prej merzise se nencmimit te cilin e perjetova ne falenderim ndaj Allahut.

Vallahi vellezer te nderuar..
Cdo njeri qe sprovohet dhe duron….
I vjen nje moment shkrihet sikur qiriu ne dashuri per Allahun ajo sprove…

Per kete arsye dijetaret e akaidit islam kane thene:
Nuk lejohet te thuash Allahu eshte demtues….

Por thuaj : Allahu eshte qe e jep demin dhe dobine…..sepse Ai demton dic per te bere dicka nga ai dem te dobishme…

Dhe thuaj:Allahu eshte ai qe ule dhe ngrite……sepse Ai ule dicka per te ngrite nepermjet uljes…

Dhe thuaj:Allahu eshte ai qe ndalon dhe jep…sepse Ai eshte qe ndal dicka per te dhene dicka tjeter me te mire…

Sprovon per te shperblyer…..

Keta jane emra te bukur te Allahut….
Duhet ti thuash dy emra se bashku qe te plotesohet kuptimi…

Falenderimi i takon Allahut per cdo miresi te cilen e kupton njeriu apo nuk e kupton.

Nga arabishtja: M.R

(Visited 136 times, 1 visits today)