Sexta-feira, 1/7/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Tre ushqime për zemrën

Tre ushqime për zemrën

cokolata_e_zeze_504584

Ka shumë faktorë, përfshirë edhe ushqimorë, të cilët mund të ndikojnë në shëndetin e zemrës, por në artikullin në vazhdim ne kemi zgjedhur vetëm tre artikujt, të cilët i do zemra juaj dhe të cilët mbase nuk i keni ditur.

 

 

Çokollata e zezë

 

E para është çokollata e zezë, e cila redukton rreziqet e problemeve kardiovaskulare si dhe ndihmon në qarkullimin e gjakut, duke pakësuar rastet e vdekjeve nga sëmundjet e zemrës.

 

Kafeja

 

Një lajm i mirë vjen edhe për të apasionuarit për kafenë, pasi thuhet se rreziku nuk shtohet aspak nga konsumimi i kësaj pije, por se rreziku i diabetit reduktohet në mënyrë të ndjeshme.

 

Vaji i ullirit

 

Gjithashtu ndër produktet ushqimore që ndihmon në forcimin e zemrës është edhe vaji i ullirit i cili redukton dukshëm problemet në koronare.

(Visited 183 times, 1 visits today)