Quarta-feira’, 29/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Trangulli gjarpëror ( Trangulli i anemis)

Trangulli gjarpëror ( Trangulli i anemis)

tranguj
Trangujt po ashtu i permend Allahu ne kuranin famëlartë:
“Dhe kur ju deklaruat: “O Musa, ne nuk mund te durojmë vetëm një ushqim! Pra, lute Zotin tënd, për ne, të na furnizoj me cka mbinë nga toka: perime, edhe tranguj, edhe grurë,edhe groshë dhe hudhra”
Trangulli gjerperor i zbut simmptomat e gastritit dhe eshte i dobishem kunder dhëmbjeve ne fshkikzën urinare.
Aroma e trangulit ndihmon kunder alivanosjes farerat e tij perdoren si diuretic, e nese nga gjethet behen pece sheron nga kafshimi i qenit. Ngadal tretet ne lukth, prandaj deri diku eshte i demshem per lukth dhe për kete arsye mund te hahet me diqka qe mund ta zbute ngase ashtu vepronte Pejgamberi alejhi selam duke e ngrene me hurma te fresketa.Nese hahet me hurma te thara,rrush apo mjalte ateher ai zbutet.
Trangujt jane shum te ngjajshem me trangujt gjarperor ose trangullin e anemis sipas vleres ushqyese, ndersa arabet e vjeter trangujt i pershkruajn si: shuajn zjarrin dhe etjen, qetesojn gjakun e nxehtë, dhembjet e verdheses dhe kokëdhembjen e madhe. Nxisn urinimin e thyejn gurin e nese shtrydhet ne uji nga trangulli pihet me sheqer, ka veprim laksativ dhe eshte shum i dobishem ne sherimin e verdheses.

Pergatiti: inf.Qendresa Paqarizi