Sábado, 10/6/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Top ushqyesit cilet jane dhe ku ti marrim !? (Foto porosi)

Top ushqyesit cilet jane dhe ku ti marrim !? (Foto porosi)

qendro i shendetshem

*Kalciumi:
Qumeshti me pak yndyre, rrepa, brokoli, zarzavatet, kos/djathe, drithera.
*Acidi Folik:
Drithera te plota, gjethe jeshile, perime, drithera me krunde.
*Fibrat:
Krunde, drithera me krunde, molla, dardha, perime te poperpunuara.
*Hekuri:
Mish gjedhi, peshk, mish pule, perimet me gjethe jeshile, ushqim deti.
*Lengjet:
Uji, qumeshti, lengu i pemeve, leng kokosi.
*Omega 3 acidet yndyrore:
Salmon i eger, shojze e Atlantikut, sardele, arra, fara liri, fara kungulli.
*Isoflavonet:
Soja, rrushi ngjyre vjollce, shege , boronice e kuqe etj.

Perrshtati dhe perktheu: Mjekesia Islame