Terça-feira, 19/1/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Thjesht: Me një test në shtëpi, zbuloni nëse keni candida

Thjesht: Me një test në shtëpi, zbuloni nëse keni candida

Nëse vuani nga lodhja kronike, epshi i ulët, ndryshimet e shpeshta dhe humorale, përqendrimi i dobët ose sistemi i dobësuar i imunitetit, mund të ketë probabilitet të lartë që niveli i candida në trupin tuaj të rritet.

Myku Candida albicans jeton normalisht në trupin tonë, i kontrolluar nga bakteret e dobishme në trup dhe sistemi imunitar.

Nëse bakteret e dobishme shkatërrohen nga përdorimi i antibiotikëve, ose në qoftë se sistemi imunitar i një personi dobësohet, Candida mund të rritet së tepërmi.

Rritja e jashtëzakonshme e mykut Candida depërton në murin e zorrëve, duke shkaktuar probleme të tilla si, lodhje, dhimbje koke, luhatje humori, memorie të dobët dhe ulje të përqendrimit, oreks për ëmbëlsirat, deri tek simptoma e fibromialgjisë, probleme me lëkurën (ekzemën, psoriazën, aknet), thonj të dëmtuar, infeksione vagjinale, orale, etj.

Ushqimi juaj duhet të përbëhet nga 60 për qind perime të freskëta, 20 për qind proteina (vezë, pulë, peshk, soje dhe bishtajore), 10 për qind karbohidrate komplekse (tërshëra, miell gruri, fasule dhe oriz) dhe 10 për qind fruta të freskëta . Por do të ishte e dëshirueshme për të shmangur disa fruta për shkak të sasisë së madhe të sheqernave që ato përmbajnë.

Për zorrët ju duhet të zgjidhni kos probiotic, i cili do të sigurojë që “të vendosni” bakteret e mira në zorrët tuaja.

Ushqimi kundër Candida përfshin shmangien e të gjitha produkteve me majmëri të birrës, por edhe nga buka e bardhë, si dhe pijeve alkoolike në përgjithësi, sepse këto produkte e bëjnë më të lehtë riprodhimin e kërpudhave dhe të rrisë kthimin e infeksionit. E njëjta gjë vlen edhe për lactose, kështu që ju duhet të shmangni qumësht dhe produktet e qumështit.

Kaluam testime të thjeshta, të lira dhe të besueshme për t’ju ndihmuar të përcaktoni nëse keni një nivel më të lartë të candida në trupin tuaj. Zbuloni se si të identifikoni simptomat që tregojnë përqendrimin e saj në rritje.

Testi Candida:

1. Para se të shtriheni, mbushni një gotë me ujë të pastër dhe lini atë pranë shtratit.

2. Të nesërmen në mëngjes, sapo ju të zgjoheni, pështyni në ujë.

3. Mos u mundoni të grumbulloni më shumë pështymë, por pështyni aq sa keni në zgavrën e gojës pas zgjimit.

4. Lëreni qelqin për 15 minuta.

5. Nëse pështyma juaj ka mbetur në sipërfaqen e ujit ose është shkrirë, atëherë niveli i candida në trupin tuaj është në një nivel normal. Është normale nëse ka flluska ajri të pranishme në ujë.

6. Nëse pështyma e juaj është bërë e turbullt ose ka gjurmë në formë shiritash që zbresin në fund, ose nëse pështyma është mbledhur në pjesën e poshtme të xhamit, ka shumë gjasa që të keni një nivel më të lartë të candida në trupin tuaj.

7. Në këtë rast, ne ju sugjerojmë të kërkoni këshilla profesionale nga mjeku juaj ose të përpiqeni të zgjidhni problemin e candida në mënyrë të natyrshme.

Simptomat

Simptomat që tregojnë rritje të tepërt të candida në trup janë: infeksionet kronike të kërpudhave me simptoma të rritjes së kruajtjes, probleme me tretje, fryrje dhe gaze, dhimbje, diarre, kapsllëk, alergji, teshtitje, hundë të bllokuar, lodhje, simptoma të sistemit nervor të tilla si ankthi, depresioni, nervozizmi, kujtesa e dobët dhe koncentrimi i dobët dhe problemet me ciklin menstrual, si dhe problemet e lëkurës. Rritja e Candida rritet në trajtimin antibiotik, sistemin imunitar të dobësuar, terapinë kontraceptive ose hormonale dhe ushqimet e pasura me sheqerna të rafinuara.

Bimët që luftojnë mykun Candida

Echinacea – është një prej bimëve më të mira imuno-stimuluese dhe antiseptike. Një sistem i mirë dhe i shëndetshëm imun është i nevojshëm për t’u mbrojtur nga Candida.

Gjethet e ullirit – kanë veti anti-fungale, anti-parazitare të forta, anti-virale dhe antibiotike. Kanë 400% antioksidantë më shumë se Vitamina C dhe dy herë më shumë antioksidantë se çaji i gjelbër. Gjethet e ullirit gjithashtu stimulojnë sistemin imunitar dhe ndihmojnë stabilizimin e nivelit të sheqerit në gjak (nivele të larta të sheqerit në gjak ushqejnë candida). Gjethet e ullirit i japin trupit një rritje të natyrshme të energjisë, e cila është e dobishme kur candida na bën të lodhur.

Trumza dhe rozmarina – janë bimë anti-fungale pa kundër-indikacione. Rregullojnë sistemin imunitar dhe ndihmojnë për të dëbuar toksinat përmes sistemit limfatik.

Calendula – ka veti antifungale dhe anti-inflamatore të fuqishme duke e bërë një mbrojtës efektiv kundër mykut Candida. Calendula gjithashtu forcon mëlçinë duke ndihmuar trupin në detoksifikim. Përdoret si çaj dhe vaj.

Kujdes: Calendula nuk duhet të konsumohet gjatë shtatzënisë!

Vajrat që kurojnë mykun Candida

Vaji i kokosit – ka veti të fuqishme antifungale, duke e bërë atë një nga mënyrat më efektive për Candida. Aplikohen zonat e prekura tri herë në ditë. Përmban disa acide shumë efektive që luftojnë Candida: acid capric (gjendet edhe në qumështin e nënës), acid caprylic, acid lauric, acid myristic.

Vaji i rigonit – ky vaj i gjithanshëm ka fuqi antimikrobiale, që heq të gjitha varietetet e kërpudhave dhe mykut pa dëmtuar bakteret e mira.

Vaji Tea Tree (Melaleuca) – ky vaj është antifungal i fuqishëm dhe ka provuar efektivitet kundër candida./Përkthim:shendeti.info/

(Visited 221 times, 1 visits today)
Top