Sexta-feira, 17/9/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Temjani – (camcakëz arab) në këndvështrim Islam

Temjani – (camcakëz arab) në këndvështrim Islam

 

Temjani (arab. luban lat. bosvellija serrata; olibanum)

Muhamedi alejhi selam kishte propozuar ” Perdore temjanin sepse ai mbush zemren gjalleri dhe eshte ilac kunder harreses” ndersa Enesi r.a. kishte thene ” Gjate nates shkrije temjanin me uje dhe ate tretesire pije ne lukth te zbrazet ,sepse ajo ndihmon kujtesen.

Dobite shtese nga temjani:ndihmon ne sherimin e tuberkulozit,gjakederdhjes,dhembjes sebarkut dhe diarese,ndihmon tretjen e ushqimit ,eleminon gazrat.

(Visited 823 times, 1 visits today)
Top