Sexta-feira, 31/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Të përditshmet turke mallkojnë masakrën në Egjipt

Të përditshmet turke mallkojnë masakrën në Egjipt

Të përditshmet turke mallkojnë masakrën në Egjipt

sisi

Pothuajse të gjitha të përditshmet turke kanë siguruar mbulim të gjerë të zhvillimeve në Egjipt, dhe kanë raportuar detajisht goditjen mbi protestat pro-Mursi. Ato paraqitën reagimet e komunitetit global dhe dënimin mbi dhunën në vend.

E përditshmja turke “SABAH” dha një mbulim të poltë të ngajrjeve, duke i kushtuar atyre tërë ballinën. ” Shfarosje barbare ” titullohej shkrimi kryesor në këtë gazetë, ku gjithashtu paraqiteshin opinionet e liderëve turk lidhur me masakrën.

Ndërsa e përditshmja “TURKIYE” kishe zgjedhur për kryetitull pikërisht numrin e viktimave nga masakra:”Vëllazëria shpall 2,200 të vdekur, bota po hesht, Sisi po vjell vdekje”. Gazeta mbuloi gjithashtu diplomacinë intensive të qeverisë turke, dhe citoi Ministrin e Jashtëm turk Ahmet Davutoglu që u kishte dërguar një mesazh vendet perëndimore.: “Jepini fund heshtjes suaj e cila dëmton ndërgjegjen globale. ”

Daily Taraf ta titulluar ballinën e saj me shkrimin kryesor: ” Grusht shteti po mbyt, bota po shikon.

Ndërsa e përditshmja Yeni Safak shkruante:” Aleanca e sherrit, deshiron lufte civile

“Krim kundër njerëzimit”, e quan masakrën e përditshmja turke VATAN, duke dhënë detaje mbi gjendjen e jashtëzakonshme. Sipas gazetës, Ministria e Brendshme njoftoi se policia dhe ushtria do të zhvillojnë operacione të përbashkëta të sigurisë, duke shtuar se qeveria egjiptiane e kishte deklaruar një shtetrrethim njëmbëdhjetë-orësh në disa provinca të vendit.

/mesazhi/