Segunda-feira, 27/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Të mirat shëndetësore të sallatës

Të mirat shëndetësore të sallatës

Baby greens and tomatoesNë gjithë konfuzionin që ekziston në kërkimet mbi ushqimin, shpeshherë kontradiktore, një gjë është më se e sigurt dhe nuk do të ndryshojë: zarzavatet janë aleati më i mirë i shëndetit tonë!

Sallate jeshile.

Një sallatë e bollshme para dy vakteve kryesore (drekës & darkës), me ngjyrë jeshile, mund të:

-parandalojë zhvillimin e kancerit

-ulë kolesterolin dhe të mbrojë arteriet

-ndihmojë mëlçinë në punën e rëndësishme të detoksikimit

-ushqejë bakteret që na mbrojnë nga “armiqtë”

-rregullojë nivelin e sheqerit

-ndihmojë të ngopeni më shpejt

-mbrojë masën kockore dhe

-ulë tensionin e lartë arterial!

Prandaj, bëni mirë të filloni një vakt gjithmonë me një sallatë të madhe përpara, të cilën patjetër duhet ta spërkasni me vaj ulliri të mirë dhe pak limon ose uthull molle!