Segunda-feira, 25/10/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Te mirat e polenit te bleteve

Te mirat e polenit te bleteve

poleni

Fuqizon sistemin imunitar: Poleni i bleteve permban vitaminen C, e cila ndihmon ne rritjen dhe fuqizimin e sistemit imunitar, duke ju ndihmuar dhe bere rezistent ndaj viruseve te stines se dimrit.

Metabolizem te shpejte: Nese qellimi juaj eshte te humbisni disa kile te teperta, mundesi dhe perfitime te mira do ju sjell konsumimi i polenit te bleteve. Ai ndihmon te keni nje metabolizem te shpejt e cila eshte menyra me e mire per te humbur kilet. Gjithashtu poleni i bleteve eshte i pasur me phenylalanine, nje aminoacid qe rregullon oreksin tuaj dhe ndihmon duke luftuar urine.

Lekur te shendetshme: Poleni i bleteve ka ne fakt nje sere komponentesh te cilet ndihmojne per te patur nje lekure sa me te shendetshme dhe te bukur. Ajo permban pjese te balancuara te omega 3, dhe omega 6 acidet yndyrore, te cilat kontribuojne ne parandalimin e pucrrave ne fytyre. Gjithashtu, sasia e madhe e vitamines C, E, B ndihmon qe trupi juaj te mbrohet nga ekspozimi i rrezeve te demshme Ultra violet.

Forcon kockat dhe lehteson artritin: Mjaft enzima dhe minerale pasurojne polenin e bleteve, kaliumi eshte celesi kryesor pergjegjes qe siguron forcimin e kockave (eshtrave) dhe dhembet, dhe nje sere enzimash ndikojne ne rindertimin e indeve te muskujve dhe parandalimin e inflamacionit. Per lehtesimin e dhimbjeve te artritit poleni i bleteve eshte si nje “dore magjike”.

Rrit energjine mentale: Vitamina B12 e cila gjendet aty ndihmon ne rritjen dhe permiresimin e shendetit tuaj mental, sikurse ndihmon per te patur nje kujtese sa me te gjate

(Visited 242 times, 2 visits today)
Tags:
Top