Quarta-feira’, 29/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Te mirat e gjethes se dafines tek shendeti

Te mirat e gjethes se dafines tek shendeti

dafina
Te mirat e gjethes se dafines tek shendeti

Keshilla

Te mirat e gjethes se dafines tek shendeti
Gjethet e dafines kur jane te thara apo edhe ne formen e lengjeve kane vlera te shumta shendetesore.

Edhe pse gjethet e dafinës përdoren zakonisht ne gatim për t’iu dhënë me shumë shije dhe arome pjatave, ato sjellin edhe shume te mira për shëndetin. Ja disa prej tyre.

• Ndihmon ne kurimin e diabetit te tipit 2
• Ndihmon luftën kundër sëmundjeve kardiovaskulare. Dafina rregullon gjithashtu edhe indeksin glicemik, atë te kolesterolit dhe triglicerideve.
• Përmirëson tretjen. Pirja e 2-3 filxhanëve çaj dafine ne dite ndihmon ne tretjen ushqimit.
• Ndihmon luftën kundër gripit, rrufës dhe bronkitit.
• Largon lodhjen dhe dëshpërimin. Kura për këtë është 2 filxhanë çaj dafine ne dite për 3 jave me radhe.
• Qetëson nervat.
• Qetëson reumatizmin.
• Përdoret edhe për te luftuar mukozat.

Kujdes!

Për disa mund te shkaktoje alergji dhe nuk iu këshillohet grave shtatzëna apo atyre qe ushqejnë bebin me gji. Për fëmijët me te vegjël se 3 vjeç është mire te mos kalohet masa 5gr ne rast se ka probleme me zorrën e trashe.