Sexta-feira, 26/2/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Të kesh qime në veshin tënd është një shenjë paralajmërimi! Ja çfarë do të thotë kjo?!

Të kesh qime në veshin tënd është një shenjë paralajmërimi! Ja çfarë do të thotë kjo?!

Sipas shkencëtarëve, qimet e zeza brenda veshit mund të tregojnë një sulm në zemër.

Sipas një letre të vitit 1984 të botuar në New England Journal of Medicine, ekziston një lidhje e fortë midis qimeve të kanalit të veshit dhe sëmundjes së arteries koronare.

Grupi i mjekëve, duke përfshirë Richard F. Wagner të Boston University Medical School, supozoi se shkaku i mpiksjeve në arteriet mund të jetë ekspozimi afatgjatë ndaj androgjenit, një hormon mashkullor.

Në qershor të vitit 2006, Edston E. botoi studimin e tij në American Journal of Forensic Medical Patologology. Ai analizoi 520 autopsi dhe mati qimet e vesheve, rrudhat, renien e flokeve, trashësinë e yndyrës së barkut, peshën, shkakun e vdekjes I etj.

“U zbulua se ELC (rrudha e veshëve) ishte shumë e lidhur me CAD në të dy gjinite burrat dhe gratë por me vdekje të papritur kardiake (SCD) vetëm tek burrat. “Sa më i ri të jetë pacienti, aq më e lartë ishte vlera pozitive parashikuese”.

Burimi:/healthylifevision.com/
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli

(Visited 219 times, 1 visits today)
Top