Terça-feira, 22/10/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

TAHINI – çfarë është

TAHINI – çfarë është

TAHINI – çfarë është

Tahini është një ushqim me vlera të larta ushqyese, është i pasur me proteina, vitamina, minerale dhe acide yndyrore të dobishme për funksionin e mirë të organizmit.

Nuk është rastësi, që në vendet e Lindjes së Mesme, tahini përbën komponent kyç i ushqyerjes së përditshme, pasi përdoret në pjesën më të madhe të gatimeve.

Ja çfarë mund të përfitoni nga konsumi i një luge me tahin:

Parandalon sëmundjet kardiovaskulare, sëmundjen e sheqerit dhe llojeve të ndryshme të kancerit.

Lufton krijimin e radikaleve të lira, që lidhen me plakjen e qelizave të trupit.

Ul vlerat e kolesterolit në gjak.

Për shkak të lignaneve ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut.

Falë komponentëve që përmban, pengon oksidimin e acideve yndyrore në trup, që përbën fazën e parë për krijimin e arteriosklerozës.

Është ideal për diabetikët, pasi ka një indeks relativisht të ulët glycemik.

E gjeni në BioNatural Shop (Prishtinë, tek Qafa, përballë pompës).

(Visited 374 times, 2 visits today)
Top