Thursday, 17/1/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • Kur ndjen dhimbje ne trup si duhet te veprosh?
  Kur ndjen dhimbje ne trup si duhet te veprosh?

  Kur ndjen dhimbje ne trup si duhet te veprosh? Ne nje hadith te sakte, i Derguari i Allahut (alejhi salatu ues selam) thote: "Vendose doren tek vendi ku te dhemb ne trup dhe thuaj: Bismilah (tri here), pastaj thuaj shtate here: "Eudhu bilahi ue kudratihi min sherri ma exhidu ue uhadhiru." (Kerkoj mbrojtje tek Allahu…

 • Shërohu nga syri i keq dhe hasedi
  Shërohu nga syri i keq dhe hasedi

  Duhet të jesh i bindur se shërimi yt është vetëm në dorën e Allahut. Allahu nuk ka zbritur ndonjë sëmundje përveçse ka zbritur edhe shërimin e saj. Së pari duhet të jesh me abdes dhe i kthyer nga Kibla. Pastaj e hap Mus’hafin, suren Fatiha e lexon shtatë herë,frynë në ujë (zemzem nëse ke) pastaj…

 • Lutje për tu mbrojtur nga e keqja
  Lutje për tu mbrojtur nga e keqja

  Një  lutje për tu mbrojtur nga e keqja Haula Bintu Hakimi tregon se e ka dëgjuar të Dërguarin e Allahut të thotë: “Kushdo që ndalet në një vend dhe thotë aty: “Kërkoj mbrojtje me fjalët e përsosura të Allahut nga e keqja e asaj që Ai ka krijuar!” (Eudhu bi kelimatil-lahi tammati min sherri ma…

Rukje

Shendeti

Nënat e rrepta kanë fëmijë më të suksesshëm (sipas shkencëtarëve)
Nënat e rrepta kanë fëmijë më të suksesshëm (sipas shkencëtarëve)

A ishin prindërit tuaj të rreptë me ju ndërkohë që ju rriteshit? A ju urdheronin të pastronit dhomën tuaj, të bëni detyrat dhe të fokusoheni në të ardhmen tuaj çdo ditë? Shumë prej nesh janë rritur në familje me nënat strikte që herë pas here e kanë bërë jetën tonë një ferr të gjallë. Vuajtja…

Me Shume

Sëmundjet

 • Mollë me mjaltë kundër pagjumësisë
  Mollë me mjaltë kundër pagjumësisë

  Mollë me mjaltë kundër pagjumësisë Lëngu i mollës i përzier me mjaltë dhe ujë të nxehtë pihet si mjet qetësues kundër pagjumësisë. Nëse vuani nga dhembja e kokës në ballë, vendosni fasha të lagura me uthull molle dhe ujë duke e shoqëruar edhe me pak mjaltë. Por ky është një trajtim që duhet bërë çdo…

 • Vaji i ullirit dhe gurët në tëmth
  Vaji i ullirit dhe gurët në tëmth

  Vaji i ullirit Vaji i ullirit tretet mirë dhe përthithet lehtë nga organizmi. Ai është një qetësues, sepse pakëson dhembjet dhe ndihmon në tretjen e gurëve në tëmth. Por shërimi arrihet duke pire çdo ditë nga një filxhan me vaj ulliri çdo mëngjes esëll për pesë ditë radhazi. Vaji i ullirit ndihmon edhe për heqjen…

 • Keni ngushtim te eneve te zemres ? (Foto porosi)
  Keni ngushtim te eneve te zemres ? (Foto porosi)

  Terapi natyrale per hapje te eneve te gjakut ne vend te Angioplastise dhe by pass-it. Leng Limoni - 1 filxhan caji Leng Xhenxhefili - 1 filxhan caji Leng Hudhre - 1 filxhan caji Leng Molle - 1 filxhan caji Pergatitja: Perzieji te gjithe perberesit dhe ziej ne zjarr te lehte, kur te arrije sasia e…